Mosskultur – odlingen på dränerade mossar, kärr och myrar – blev ett sätt att öka produktionen av brödsäd och kreatursfoder. Det var under en tid då det var svårt att få fram tillräckligt med livsmedel för en snabbt växande befolkning. Antologins artiklar ger liv åt en numera nästan bortglömd agrar rörelse och verksamhet, samtidigt som den ger kunskap om hållbar utveckling i ett längre perspektiv och ökar förståelsen för hur landskapet förändrats.
Redaktör Leif Runefelt. Andra upplagan (första upplagan publicerades 2007).
2018 års första nummer: En grönare stad är en skönare stad. Certifiering som drivkraft för hållbarhet. Äganderätt. Älgförvaltning. Glöm inte jordbruket i Afrika. Cirkulär bioekonomi. Och mer!
Den 23–25 okt 2015 deltog tolv ungdomar i KSLA:s första casetävling – UNIK Utmaning – om vägen till det hållbara naturbruket. Här är lagens caselösningar, presenterade som populärvetenskapliga artiklar författade år 2050.
Dagens samhälle bokstavligen översvämmas av snabbmatsställen, läskautomater och godiskiosker. Vem klarar stå emot? Sammanställning av en konferens vid KSLA den 5 november 2003 angående säkra matvanor och livsmedel
…