KSLA har under hösten 2023 inlett ett tvåårigt program som fokuserar på försörjningsberedskap inom lantbruk, livsmedel och skogsbruk.
Inom ramarna för programmet kommer det bl.a. att anordnas seminarier, rundabordssamtal och det hela ska utmynna i två rapporter om beredskap inom lantbruk och livsmedel respektive skogsbruk.
Som projektledare för detta program har KSLA anställt Jenny Asplund, som börjar måndagen den 4 september. Hon kommer närmast från rollen som managementkonsult på Macklean där hon fokuserat på försörjningsberedskap och hållbarhet, samt andra frågor som berör livsmedelsbranschen och de gröna näringarna. Jenny kommer ursprungligen från Österbotten i Finland och är uppvuxen på en gård där det i dagsläget odlas mest kummin.
Mer om programmet.
Jenny Asplund nås här: jenny.asplund@ksla.se, tel 08 54 54 77 00, mobil 072 222 90 44.
Vad kan vi förvänta oss av de internationella förhandlingarna på miljöområdet?
Semesterstängt i juli. Trevlig sommar!
The Academy will in short digital lunch talks introduce our international fellows and their work.
Överläggningen inleds med en bakgrund till förordningen och en sammanfattning av vad KSLA har gjort i frågan.