Traditionellt sett har jorden och skogen gått i arv inom familjen från en generation till nästa. Men det blir allt vanligare att lämna över till någon utanför familjen. Hur tar man sig in i de gröna näringarna om man inte har en familjegård att ta över? Finns det nya sätt att ta över jord- och skogsbruk? Vilka är framtidens producenter?
KSLA:s ungdomsutskott diskuterar i detta digitala samtal ägarskiftet inom jord och skog ur olika generationers perspektiv: de unga som ska ta över och de äldre som lämnar över. Vilket stöd behöver unga för att våga och för att lyckas? Hur fattas besluten inom familjen? Hur kompenseras syskon? Hur gör man om flera barn är intresserade av att ta över – eller om inget av barnen vill ta över? Vad händer om det inte finns några arvingar? Det blir en historisk tillbakablick över hur ägandet sett ut inom svenskt jord- och skogsbruk liksom en europeisk utblick på ägarskiften.
Samtalet riktar sig till alla intresserade och deltagarna kan ställa frågor i chatten. Det spelas in och kan ses i efterhand. Välkommen!
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och ligger till grund för KSLA:s vidare arbete med AI.
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och…
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…
Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.
September: Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med sex nyskrivna artiklar som kommenterar originaltexten.
September: Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med…