Endast för akademiens ledamöter och särskilt inbjudna.
(Före den egentliga akademisammankomsten arrangerar vi ett öppet seminarium med titeln Jord- och skogsbruk i Brasilien och BRIC-länderna – utmaningar och möjligheter. Dit är alla välkomna att anmäla sig, inte endast akademiens ledamöter.)
Vi inleder sammankomsten med de formella punkter som hör till årets sista akademisammankomst. De innefattar bland annat
• redovisning av ledamotsinvalet;
• val i plenum av mottagare av A.W. Bergstenpriset, S.O. Berg- och Fajer Fajerssonpriset och Nilsson-Ehlemedaljen;
• anmälan av kollegiets beslut om övriga priser och belöningar.
Därefter summerar våra tre avdelningsordförande året som gått och redovisar planerna för året som kommer. Akademiens sekreterare och avdelningarnas sekreterare informerar om övriga aktuella frågor, genomförda och planerade aktiviteter och projekt.
Som avslutning diskuterar vi vad vi gjort och vad vi borde göra. Traditionsenligt avrundas kvällen med ärtsupé i Oscars källare.
För mer information och program, se ovanstående PDF-inbjudan.
I detta webbinarium den 20 april fokuserar vi på de sociala dimensionerna…
Webbinarium 22 april. Intressena kring skogen är olika, finns gemensamma lösningar?
Del 3, den 24 april, i en akademigemensam seminarieserie om musik för…
Ett rundabordssamtal 28 april för särskilt inbjudna. Myndigheter och skogsvårdsföretagare undersöker möjligheterna…