I Sverige finns spännande forskning och innovation, till exempel i potatisförädling, för konsumentnytta, minskad användning av bekämpningsmedel och annan kemi. Men kommer detta att resultera i kommersiell odling av nya och utvecklade grödor? Vid webbinariet diskuteras möjligheter och utmaningar med nya genomiska tekniker i växtförädling.
Tack vare CRISPR/Cas9 och andra nya genomiska tekniker har livsvetenskaperna genomgått en revolutionerande utveckling. För forskare har det blivit enklare att förstå hur gener fungerar och vilken roll de spelar i olika processer. Inom det medicinska området bidrar gensaxen till utveckling av nya cancerterapier och studier för att bota ärftliga sjukdomar har påbörjats. Inom växtförädlingsområdet öppnas nya möjligheter att förse grödor med önskvärda egenskaper som tålighet mot torka eller resistens mot olika typer av skadeangrepp och på många håll i världen finns grödor utvecklade med CRISPR/Cas9 i odling. Innebär detta att ett av genteknikens skarpaste verktyg kommer att kunna användas för kommersiella ändamål här i Sverige?
På detta kombinerade rundabordssamtal och webbinarium ges svenska exempel på problemlösningar med hjälp av gensaxen. De Grönas i Finland policy och möjligheterna och utmaningarna med nya genomiska tekniker inom växtförädling presenteras och diskuteras. Varmt välkommen!
Åtta av de tio kungliga akademierna deltar i Bokmässan i Göteborg i år. Välkommen till monter B01:10!
Åtta av de tio kungliga akademierna deltar i Bokmässan i Göteborg i…
Konstruktiva samtal och hållbara lösningar handlar Caseutmaningen om i år.
Vad kan vi förvänta oss av de internationella förhandlingarna på miljöområdet?
Mentorskapsprogrammet fokuserar på en karriär inom de areella näringarna.