Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien (KSLA) arrangerar ett rundabordssamtal för att samtala om den forskning som finns rörande äganderätten och de gröna näringarna liksom behovet av ny forskning inom ämnet.
För särskilt inbjudna.
Syftet med samtalet är att få en bild av den forskning som bedrivs för närvarande och vilka behov av ytterligare forskning som finns. Representanter för ämnesområdena rättsekonomi, fastighetsvetenskap, fastighetsrätt, konstitutionell rätt och nationalekonomi kommer att delta.
KSLA gör detta som en fortsättning på det arbete som bedrevs under tre år i projektet om den privata äganderätten och dess betydelse för att främja de areella näringarna till samhällets nytta (se KSLAT nr 5-2020 Äganderätten och de gröna näringarna).
8/4: Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna och möjligheterna inom lantbruk och matproduktion? Är du i slutet av din utbildning, nyutexaminerad eller precis i början av din karriär? Då får du inte missa detta panelsamtal med KSLA:s Ungdomsutskott.
8/4: Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna…
9/4: Skogarna bär berättelser om tusentals år av mänskligt liv i de landskap som nu utgör Sverige men vem håller samman historien om skogarnas betydelse för Sverige?
9/4: Skogarna bär berättelser om tusentals år av mänskligt liv i de…
5/3: EU:s Horisont Europa kan sägas vara världens största sammanhållna forsknings- och innovationsprogram, en intressant möjlighet för svenska aktörer i de areella näringarna.
5/3: EU:s Horisont Europa kan sägas vara världens största sammanhållna forsknings- och…
Presentation av delbetänkandet och arbetet framåt För akademiens ledamöter
Våren 2024 tillsattes 2024 års skogspolitiska utredning. Göran Örlander utsågs till utredare…