Indikatorer för biologisk mångfald i jord- och skogsbruk

Webinar

För särskilt inbjudna.


Indikatorer för biologisk mångfald i jord- och skogsbruk Mer information
Mer information

Att den biologiska mångfalden är själva fundamentet för vår existens är uppenbart för de människor som lever i och av det brukade landskapet. KSLA:s verksamhet berörs i högsta grad av diskussionen och vi vill nu öka vårt engagemang i frågan om biologisk mångfald inom jord- och skogsbruk.

För KSLA är brukare av jord och skog centrala aktörer i mångfaldsarbetet men det är mindre självklart hur man som brukare bör agera, välgrundade och hanterbara indikatorer efterfrågas.

Bland KSLA:s ledamöter finns unik kompetens som bidrar till diskussionen och utvecklingen inom området. Syftet med denna digitala workshop är att inventera kunskapsläget för indikatorerna samt ta reda på vad praktikerna behöver.


Skogshushållning i forskningen och för näringen

12/3: Skogsavdelningens våröverläggning handlar om skogshushållning, samlingsbegreppet för de kunskapsområden som har direkt bäring på brukandet av skog. Historiskt var det den akademiska benämningen för skoglig forskning. Endast för akademiens ledamöter.

Skogshushållning i forskningen och för näringen

12/3: Skogsavdelningens våröverläggning handlar om skogshushållning, samlingsbegreppet för de kunskapsområden som har…

Säker mat genom samarbete och smittskydd – vilken roll har veterinärmedicinen spelat för utvecklingen inom lantbruket?

3/3: Seminariet belyser vilken roll veterinärmedicinen har spelat under 1900-talet för utvecklingen inom lantbruket av säker mat och smittskydd.

Säker mat genom samarbete och smittskydd – vilken roll har veterinärmedicinen spelat för utvecklingen inom lantbruket?

3/3: Seminariet belyser vilken roll veterinärmedicinen har spelat under 1900-talet för utvecklingen…

Hur fungerar KSLA:s remissarbete?

5/3: KSLA:s forskningsutskott arrangerar ett rundabordssamtal för att diskutera frågan om akademiens remissarbete. För särskilt inbjudna.

Hur fungerar KSLA:s remissarbete?

5/3: KSLA:s forskningsutskott arrangerar ett rundabordssamtal för att diskutera frågan om akademiens…

Försörjningsberedskap – vilka steg behöver tas i de areella näringarna?

18/2: RIFO-seminarium om försörjningsberedskap. Seminariet utgår från slutsatserna av de fyra arbetsgrupperna inom KSLA:s försörjningsberedskapsprogram.

Försörjningsberedskap – vilka steg behöver tas i de areella näringarna?

18/2: RIFO-seminarium om försörjningsberedskap. Seminariet utgår från slutsatserna av de fyra arbetsgrupperna…