Skogen är en av Sveriges största tillgångar tack vare ett långsiktigt och hållbart skogsbruk.
Under de senaste åren har dock de areella näringarna upplevt allt större svårigheter att locka ungdomar till en yrkesbana inom jord- och skogsbruk. Det återspeglas bland annat i det rekordlåga antalet förstahandssökande till jägmästarprogrammet höstterminen 2015.
Dessa svårigheter, den accelererande urbaniseringen och den bild av skogsbruket som media ger allmänheten riskerar att påverka skogsnäringens framtida kompetensförsörjning negativt.
Med anledning av detta bildade KSLA:s Skogsavdelning en kommitté för kompetensförsörjning inom skogsbruket som har varit verksam mellan 2013 och 2015. Kommitténs fokus har varit:
Kommitténs arbete under de gångna tre åren, resultat och rekommendationer har samlats i KSLA-tidskriften Skogsnäringens framtida kompetensförsörjning, som presenteras och diskuteras den 5 februari 2016. Vi räknar med en mycket intressant eftermiddag med viktigt innehåll för skogsnäringens framtida kompetensförsörjning.
Vi hoppas att du tar dig tid att komma och diskutera hur vi ska säkerställa kompetensförsörjningen i skogen framöver – en fråga som är oerhört angelägen för skogsnäringens framtid! Seminariet avrundas med mingel och enklare förtäring.
För mer information och program, se ovanstående PDF-inbjudan.
9/5: Vad skulle krävas för att biokrediter ska bli ett effektivt bidrag för att skydda den biologiska mångfalden?
9/5: Vad skulle krävas för att biokrediter ska bli ett effektivt bidrag…
14/5: Allmänhetens bild av genteknik och GMO har ändrats visar Gentekniknämndens studie.
8/5: Nationell resurs för marin forskning, miljöövervakning, utbildning och miljöundersökningar.
13/5: Det finns ofta ett underskott av vetenskapligt grundad kunskap i debatten kring dessa svåra avvägningar. Borde inte forskarnas och forskningsresultatens roll i samhällsdebatten stärkas?
13/5: Det finns ofta ett underskott av vetenskapligt grundad kunskap i debatten…