Kansliet

Telefontid: vardagar kl 9.00–12.00


Akademiens sekreterare och VD
Academy Secretary General and Managing Director
Eva Pettersson
Tel: 08-54 54 77 02; 070-677 68 56
eva.pettersson@ksla.se

Akademiagronom, Sekreterare för Allmänna avdelningen
Academy Agronomist, Secretary General Section
Eva Ronquist
Tel: 08-54 54 77 06; 070-160 33 05
eva.ronquist@ksla.se

Akademihortonom, Sekreterare för Jordbruksavdelningen
Secretary Agricultural Section
Linda Cederlund
Tel: 08-54 54 77 24; 070-347 41 60
linda.cederlund@ksla.se

Akademijägmästare, Sekreterare för Skogsavdelningen
Academy Forester, Secretary Forestry Section
Birgitta Naumburg
Tel: 08-54 54 77 07; 070-661 14 71
birgitta.naumburg@ksla.se

Konferenskoordinator/kommunikatör
Conference Coordinator – Communicator
Agneta Davidsson Ohlson
Tel: 08-54 54 77 12; 070-160 33 09
agneta.ohlson@ksla.se

Handläggare – anslag, stipendier, priser & belöningar
Administrator – research grants, scholarships, prizes & awards
Keiko Blesserholt
Tel: 08-54 54 77 13: 070-160 33 06
keiko.blesserholt@ksla.se

Akademikamrer
Academy Accountant
Sofia Dahlén
Tel: 08-54 54 77 09; 070-160 33 11
sofia.dahlen@ksla.se

Akademikommunikatör
Academy Communicator
Ylva Nordin
Tel: 08-54 54 77 08; 070-160 33 07
ylva.nordin@ksla.se

Akademibibliotekarie och IT-systemansvarig
Academy Librarian/IT Systems Manager
Jimmy Lyhagen
Tel: 08-54 54 77 18; 070-210 46 75
jimmy.lyhagen@ksla.se

Akademibibliotekarie
Academy Librarian
Per Eriksson
Tel: 08-54 54 77 17; 070-717 00 49
per.eriksson@ksla.se

Service- och fastighetsansvarig
Service and Facility Manager
Roland Svensson
Tel: 08-54 54 77 05; 070-160 33 08
roland.svensson@ksla.se

 


Var står vi och vart är vi på väg i arbetet med den ökande antibiotikaresistensen?

Välkommen till ett webbinarium den 19 maj med uppdateringar om utvecklingen inom…

Towards a New Mindset for Epidemic Diseases

Webinar Sept 8 on the drivers of pandemic emergence with PhD Vet…

Expertworkshop om skoglig bioenergi

För särskilt inbjudna arrangerar KSLA den 15 april tillsammans med IEA Bioenergy…

Hur påverkar olika typer av växtföljder inlagring av organiskt kol i jordbruksmark?

Särskilt inbjudna diskuterar den 21 april Formas sammanställning och analys av hur…