Förre statsministern Göran Perssons högtidstal vid 2018 års högtidssammankomst som hade temat Landsbygd och utveckling.
Göran Persson inledde så:
Jag introduceras som lantbruksföretagare – och det är rätt. Jag driver jordbruk och skogsbruk. Men i den verksamheten har jag också tillgång till en rik intellektuell produktion: En akademi. Universitet och högskolor. Som bjuder på en aldrig sinande ström av rapporter och seminarier. Sektorn är i den meningen rik.
Med min politiska bakgrund kan jag säga att få sektorer är rikare än jord och skog på intresseorganisationer. Ja, ni känner dem alla. Det finns inte något enskilt uttryck för jordbruk eller skogsbruk som inte har sin förening eller sammankomst. Och kopplat till detta, tidskrifter och tidningar.
Referat från Wallenberg-seminariet ”Sustainable Aquaculture at local and global scales” den 21 mars 2019.
Referat från seminariet ”Will new plant breeding techniques have a future in the EU?” den 15 maj 2019.
Rapport från viltförvaltningens exkursion 11–19 november 2020 i nordöstra Skåne för att studera problem i förvaltningen av stora betande fåglar och diskutera lösningar.
Rapport från ett hybridseminarium den 2 maj 2024.