Markkol och klimatnytta: Minska utsläpp och öka inlagring.
– Sedan människan började bruka marken för åkerbruk och bete har vi släppt ut 133 miljarder ton kol till atmosfären, sade Keith Paustian, gästprofessor vid SLU, i sitt inledningsanförande vid KSLA-seminariet Koll på kolet, om markkol och klimatnytta, den 10 maj.
Keith Paustian är professor i mark- och växtvetenskap vid Colorado State University i Fort Collins, USA, och specialiserad på utveckling av modeller och åtgärder för ökad kolinlagring i åkermark.
Till skillnad från utsläppen av fossilt kol har förlusterna från åkermarken pågått under 12 000 år och följer befolkningsökningen, men de har avtagit i takt med att brytning av ny jordbruksmark minskat.
– Även om utsläppen från åkermark idag är betydligt mind-re räcker det inte att komma ner till noll för att bromsa klimatförändringarna. Vi måste skapa kolsänkor och binda in kol för att nå netto noll, och det kan vi göra på två sätt: minska förluster från marken och öka kolinlagring, sade Keith Paustian.
Seminariet kan ses här: https://www.ksla.se/aktivitet/koll-pa-kolet-nyckel-till-klimatnytta-och-okad-bordighet/
IUFRO, som bildades 1892, är äldsta och största internationella skogliga forskningsorganisationer.
Högtidstalet vid 2018 års högtidssammankomst hölls av förre statsministern Göran Persson. Högtidssammankomsten hade temat Landsbygd och utveckling.
KSLA har sedan 2023 arbetat med i ett särskilt program för försörjningsberedskap.
…