Räddaren i nöden, mot det hållbara samhället genom biobaserad ekonomi. Laxen i Östersjön går mot bättre tider genom strikta förvaltningsåtgärder. Fåglarna trivs i ”nya” skogen, skogslagstiftningen har förbättrat skogens mångfald. IT-revolution i skogen, laserskanning har gett ”data åt alla”. ”Den ljusnande framtid är vår” – god arbetsmarknad för skogsakademiker, men för få söker utbildningarna. Skogsbruket och artskyddsförordningen i teori och praktik. Klimateffekter med biobränsle, mindre koldioxid i atmosfären är vägen att gå. Remisser, utlysningar, kalendarium. Och mera!
Trevlig läsning!
Du som laddar ner här till höger, sparar pdf:n och öppnar den i din Acrobat Reader: Vi rekommenderar att visa tvåsidigt/dubbelsidigt med försättsblad.
Det smög sig in ett förargligt fel i fotosyntesformeln på sidan 5 i den ursprungliga versionen. Felet är rättat i den pdf som nu ligger här till höger. Den bläddringsbara versionen har därmed också fått en ny länk, vilket innebär att den länk som skickats ut tidigare inte längre stämmer.
KSLA publicerar sedan 2003 minnesord över avlidna ledamöter i en egen skriftserie, som ingår i akademiens serie småskrifter (Miscellanea).
Kungl. Skogs- och Lantbruksakademiens (KSLA) uppgift är att till samhällets gagn främja och utveckla den gröna sektorn. Detta är en sammanställning av KSLA:s verksamhetsberättelse från 2003.
Strategi för att minska kadmiumbelastningen i kedjan mark – livsmedel – människa. Sammanfattning av ett KSLA-seminarium den 15 oktober 2009 i samarbete med SLU/MAT21, Lantmännen Food R&D, SLU/Mark och miljö, LRF.
Tens of thousands of Swedish lakes have fish with unacceptably high levels of mercury. Recent research from Sweden, Canada and Finland indicate a connection between forestry operations and the input of mercury and/or the much more toxic methylmercury species to aquatic ecosystems.