Välkommen till en kväll som bjuder på föredrag och samtal om arrendet och nyttjanderätten till mark – i historien och nu. Arrendet som en betydande drivkraft för lantbrukets utveckling och modernisering. Bokbord och mingel! Anmälan senast 10 mars.
Arrende – en rätt att bruka av någon annan ägd mark mot ersättning, har funnits ända sedan antiken. Det är ett ständigt aktuellt ämne då det berör sådana tidlösa frågor såsom äganderätt och besittningsrätt å ena sidan och agrarproduktion och agrar utveckling å den andra. Boken tar ett samlat grepp om frågan och är den första svenska boken om dess betydelse, både i historien och i nutid. Här belyser 17 experter med skiftande bakgrund och från skilda discipliner arrendet igår och idag, vilket för-medlar en spännande historia om en betydande drivkraft i lantbrukets utveckling.
Boken beskriver de två typer av arrenden som finns idag, gårdsarrendet och sidoarrendet. Läsaren kan följa diskussionen om varför det nu sker en kraftig minskning av gårdsarrenden samtidigt som sidoarrenden ökar kraftigt. För den som vill förstå det moderna svenska jordbrukets utveckling är Att bruka men inte äga en viktig och nyttig läsning.
Boken är rikligt illustrerad i färg och svartvitt.
Moderator: Bo Andersson, vice preses, KSLA
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med stopp vid Stora Skuggan, Experimentalfältet, Bergianska trädgården och KVA.
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med…
Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.
6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj i Uppsala och har Kunskap för motståndskraft som övergripande tema.
6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj…