Kansliet

Telefontid: vardagar kl 9.00–12.00


Akademiens sekreterare och VD
Academy Secretary General and Managing Director
Eva Pettersson
Tel: 08-54 54 77 02, 070-677 68 56
eva.pettersson@ksla.se

Akademiagronom, Sekreterare för Allmänna avdelningen
Academy Agronomist, Secretary General Section
Sara Österman
Tel: 08-54 54 77 06, 070-160 33 05
sara.osterman@ksla.se

Akademihortonom, Sekreterare för Jordbruksavdelningen
Academy Horticulturalist, Secretary Agricultural Section
Linda Cederlund
Tel: 08-54 54 77 24, 070-347 41 60
linda.cederlund@ksla.se

Akademijägmästare, Sekreterare för Skogsavdelningen
Academy Forester, Secretary Forestry Section
Birgitta Naumburg
Tel: 08-54 54 77 07, 070-661 14 71
birgitta.naumburg@ksla.se

Konferenskoordinator/kommunikatör
Conference Coordinator/Communicator
Agneta Davidsson Ohlson
Tel: 08-54 54 77 12, 070-160 33 09
agneta.ohlson@ksla.se

Handläggare – anslag, stipendier, priser & belöningar
Administrator – research grants, scholarships, prizes & awards
Keiko Blesserholt
Tel: 08-54 54 77 13, 070-160 33 06
keiko.blesserholt@ksla.se

Akademikamrer
Academy Accountant
Sofia Dahlén
Tel: 08-54 54 77 09, 070-160 33 11
sofia.dahlen@ksla.se

Redovisningsekonom
Accountant
Anette Bagge
Tel: 070-160 33 03
anette.bagge@ksla.se

Akademikommunikatör
Academy Communicator
Ylva Nordin
Tel: 08-54 54 77 08, 070-160 33 07
ylva.nordin@ksla.se

Akademibibliotekarie och IT-systemansvarig
Academy Librarian/IT Systems Manager
Jimmy Lyhagen
Tel: 08-54 54 77 18, 070-210 46 75
jimmy.lyhagen@ksla.se

Akademibibliotekarie
Academy Librarian
Per Eriksson
Tel: 08-54 54 77 17, 070-717 00 49
per.eriksson@ksla.se

Service- och fastighetsansvarig
Service and Facility Manager
Roland Svensson
Tel: 08-54 54 77 05, 070-160 33 08
roland.svensson@ksla.se

 


What is a sustainable diet? The protein shift – challenges and opportunities

9 Nov: In this seminar we address nutritional, environmental, and political aspects of producing plant-based proteins and foods, and discuss possible paths forward to…

KSLA-podden 19: Möjligheter och begränsningar med fjärranalys för kartering av skogsskador, del 1

KSLA-podden nr 19: Fjärranalys är ett samlingsnamn för tekniker som avbildar jordytan med sensorer placerade på satelliter, flygplan, drönare eller fordon. Exempel på sensorer…

Akademisammankomst med presentation av nya svenska ledamöter

8/12: Dagen är avsedd att på ett avspänt sätt välkomna de nya svenska ledamöterna in i akademiens arbete och gemenskap.

Kompetensförsörjning – nyckelfråga för utveckling av livsmedelsproduktion i Sverige

27/10: Biologiska resurser ska hanteras i ett hållbart system inom primärproduktion, förädling och försäljning och för detta krävs kompetens på olika nivåer. Kommittén för…