Besökspunkt 7. Bagghultsstugan

Bagghultstugan tillkom under 1600-talet. Av namnet att döma var det från början en backstuga men blev snart ett dagsverkstorp.


På en karta från 1842 syns bostadshuset och två uthus, ett fähus och en loge. Bland de tiotalet små åkerstyckena syns också ett litet större med öppna diken, en typisk nyodling från denna tid. Kvar av själva stugan finns en synlig rektangulär grund i sten och betong. Resterna av spismuren framträder i form av en hög med tegelstenar. Strax intill växer gamla fruktträd.

Trots att inga byggnader återstår är platsen Barksätters kanske mest välbevarade historiska landskap. Här finns spår av torpstugan, fruktträden, övergivna så kallade fornåkrar i den täta skogen runt om och ett under 1800-talet stort nyodlat åkerlandskap med öppna diken och stenrösen.

Här i Bagghultstugan levde torpare ända fram till 1939. De sista var fyra ogifta syskon. Efter att de flyttat lämnades husen öde och revs 1944. Trävirket såldes som ved, något som var vanligt under andra världskrigets kristid.


Sara Österman – ny akademisekreterare från årsskiftet

Sara Österman tar över som akademisekreterare och vd för KSLA fr o m den 1 januari 2027.

Ny kamrer och kock på KSLA

Nya på kansliet är akademikamrer Pernilla Ottosson och köksmästare Christian Carvajal Johansson.

Kultur, vetenskap, bildning och samhällsstyrka

De tio kungliga akademierna uppvaktar H.M Konungen med ett seminarium om vetenskap och bildning.

Climate Adaptation in Forestry – what can we learn from other countries?

The Forestry section arranges an international seminar on the theme of climate adaptation in forestry.