Besökspunkt 3. Träd för framtiden

På den här platsen anlades under 2010-talet två trädplantager, en med lövträd och en med barr-träd. Den med barrträd ligger en kort bit in på den lilla avtagsvägen.


Ädellövskogsparken

Ädellövskogsparkens inhägnad behövs för att inte de unga träden ska förstöras av betande hjor-tar och älgar. Här finns samtliga av landets ädla lövträd representerade. På en särskild informa-tionstavla hittar du mer om parken.

Barrexotparken

Här finns ett antal planterade barrträd, främst olika sorter av gran, som används i svensk skogs-produktion eller som parkträd. Liksom med lövträden är barrträden ännu unga och kommer att under lång tid framöver stå på tillväxt.

Träd för byggnadsvård

Idag är det svårt att få fram rätt virke för till exempel underhåll och restaurering av medeltida kyrkor liksom att få tag på takspån och näver.

Akademien vill bidra till en hållbar utveckling för virke till kulturbyggnader. För att verka som föredöme har akademien i skogsbruksplanen för Barksätter lagt in möjligheter att, bland annat vid avverkning, avsätta träd för byggnadsvårdens behov.


Biblioteket är stängt måndag 11 maj!

Hur påverkar AI konkurrensen i de areella näringarnas värdekedjor?

16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och ligger till grund för KSLA:s vidare arbete med AI.

Handbok för Morgondagens odlingssystem

Kommittén för Morgondagens Odlingssystem bidrar med inspiration och kunskap för att visa hur en övergång till miljösmarta och produktiva odlingssystem och metoder kan genomföras.

600 000 kronor till resestipendier och utbildningsstöd

Ansök senast 1 juni: 600 000 kr i resestipendier till dig som studerar på grundutbildnings- eller forskarutbildningsnivå inom jordbruk, trädgårdsbruk, livsmedel, veterinärmedicin, skog och…