Belöning för föredömliga insatser i skogs- och jordbruksforskningens tjänst

Ur Stiftelsen Hugo och Emma Björkmans minnesfond utdelas en belöning – diplom och penningsumma – till person som gjort framstående insatser i skogs- eller jordbruksforskningens tjänst och därmed på ett förtjänstfullt sätt medverkat till kvalificerad forskning.


Belöningen kan delas ut årligen; första gången 1979.

Akademiledamöter och andra har rätt att nominera kandidater.


2021

Lantmästare och tidigare försökstekniker Lars Johansson, Lundsbrunn,
som under sitt arbetsliv engagerat och effektivt samlat in data och varit en viktig länk mellan forskning och praktik. Han har varit en ovärderlig kraft för utvecklingen på Götala, SLU.

Lars Johansson har under sitt arbetsliv på ett engagerat, självständigt och effektivt sätt samlat in stora mängder data inom den tillämpade husdjursforskningen som varit till stor nytta för många inom sektorn. Han har även varit en ovärderlig kraft för utvecklingen av Götala nöt- och lammköttscentrum på SLU, där han på ett föredömligt sätt ansvarat praktiskt för nybyggnationen. Under hela sin yrkeskarriär har Lars Johanssons signum varit en vilja att ta tag i saker, inte minst när det gäller att kommunicera med samarbetspartners, affärspartners och lantbrukare på ett rättframt men smidigt sätt. Lars Johansson har fått saker att hända – och att hända på ett sätt som gagnar jordbruksforskningen.

2020

Agronom Lennart Karlsson, Uppsala,
för att han under år av krympande försöksverksamhet inom jordbruksområdet kraftfullt bidragit till att kvalitén i SLU:s fältforskningsverksamhet upprätthållits och utvecklats, speciellt när det gäller ekologisk odling, kulturspannmål och odling av humle.

2019

Skogsmästare Hagos Lundström, Uppsala,
för hans effektiva, kvalitetsmedvetna arbete med att genomföra skogliga försök, som under tre decennier blivit en viktig framgångsfaktor för många forskande kollegor vid Skogforsk.

2018

Institutionsadministratör Margareta Norinder, Uppsala,
för hennes exceptionella serviceanda och för att hon, med en aldrig sinande entusiasm, underlättat genomförandet av förstklassig undervisning och forskning, inte minst i låginkomstländer.

2017

till försökstekniker Annika Arnesson, Skara,
för hennes mångåriga engagemang och sina högt uppskattade insatser inom nöt- och lammköttsproduktion. Annika Arnesson har bidragit till utveckling av värdefulla arbetsformer till nytta för tillämpad forskning på gårdsnivå.

2016

till agronom Henrik Nordenhem för hans högt uppskattade insatser inom skogsentomologin, där hans idéer och uppfinningsrikedom har bidragit till framgångsrik forskning och utveckling av olika skydd mot skadeinsekter i skogen, särskilt snytbaggen.

2015

till agronom Kristina Andersson för hennes föredömliga arbete att samordna stora delar av svenska praktiska grisförsök och därigenom underlätta tvärdisciplinär forskning och doktoranders möjligheter att bedriva sina projekt.

2014

till förste laboratorieassistent Anna-Greta Haglund för hennes långa engagemang i forskningen om djurfoder, inte minst i arbetet med att utveckla och förfina relevanta analysmetoder, samt för den kompetens med vilken hon deltagit i utbildning av forskare och doktorander såväl i Sverige som i Sydostasien.

2013

Biomedicinsk analytiker Eva-Britt Jakubek  för ett mångårigt hängivet arbete med att utveckla och förfina laboratoriediagnostiska metoder för påvisande av parasiter och andra smittämnen hos både husdjur och vilda djur i Sverige.

2012

Forskningsingenjör Claes Hellqvist, SLU Uppsala, för synnerligen uppskattat arbete vid SLU:s Institution för ekologi.

2011

Annika Rikberg, för synnerligen uppskattat och kompetent arbete vid SLU:s institution för kliniska vetenskaper.
Christina Öhman, för synnerligen uppskattat och kompetent arbete vid SLU:s institution för mark och miljö.

2010

AgrD Mary McAfee Graham, för hennes vederhäftiga språkliga assistans till svenska forskare.
Universitetslektor Sören Holm, för hans oegennyttiga statistiska insatser för många forskare under lång tid.

2009

SkogD Kjell Karlsson

2008

Ingenjör Hans Fryk

2007

Försökstekniker Berth Mårtensson

2006

Försökstekniker Kjell Andersson

2005

Forskningsingenjör Sixten Gunnarsson

2004

Ingenjör Berndt Nordén

2003

Forskningsingenjör Tomas Hallingbäck

2002

Laboratorieingenjör Verena Rehbinder

2001

Förste laboratorieassistent Inger Juremalm
Förste laboratorieassistent Karin Selin Wretling

2000

Försöksassistent Lennart Gustafsson
Forskningsingenjör Jan Parsby

1999

Forskningsingenjör Hans Ekwall

1998

Försökstekniker Hartmut Weichelt


KSLA Nytt 2-2021

Sommarnummer som mest handlar om skog.

Forskning om äganderätten och de gröna näringarna

Rundabordssamtal 19 oktober för särskilt inbjudna för att samtala om forskningen som…

Växtnoden tycker till om EU-rapporten om gentekniker

Växtnodens åsikt om EU-kommissionens rapport "Study on the status of new genomic…

The Baltic Herring

A roundtable dialogue on June 16 with the aim of learning and…