Översättning från latinet av Sten Hedberg. Samt Liv, lantbruk och livsmedel i Columellas värld. Tolv artiklar av nutida svenska forskare.
Columellas bok som skrevs för nästan 2000 år sedan har haft stor betydelse för det europeiska lantbruket ända in på 1800-talet. Här berättar Columella levande och detaljerat hur ett lantbruk ska skötas, samtidigt som han ger en inblick i det sociala livet på landsbygden.
…
Inventering och gestaltningsförslag av landskapsarkitekt Daniel Nilsson.
”Vi tror att en ökad variation i skogen är bra – och att vägen dit går via engagerade skogsägare som vet vad de vill”. Det är huvudbudskapet i det arbete som KSLA:s skogsskötselkommitté presenterar i denna skrift. En skogsägare kan göra stor skillnad i skogen men det tar lång tid innan det får riktigt genomslag.