Carl von Linné brukar benämnas som den mest kände svensken genom tiderna. I synnerhet gäller detta vetenskapshistorien, där han vann internationell ryktbarhet genom att lägga grunden till den moderna systematiken av växter och djur. Denna vetenskapliga sida av Linné är välbeforskad men mer sällan belyses andra sidor av hans liv och verk som till exempel samhällsdebattör, lanthushållare och filosof.
Det är detta som denna nya biografi främst handlar om, och de miljöer och de sammanhang som han verkade i och som påverkade hans tänkande. Det är en bok där människan Linné, med sin ofta motsägelsefulla personlighet, står i förgrunden.
Välkommen till boksamtal med professor em. Gunnar Broberg, Linnéforskare och mångårig redaktör för Svenska Linnésällskapets Årsskrift, som tillsammans med professor och akademiledamot Nils Uddenberg, samtalar om bland annat varför man skriver ytterligare en bok om Linné när bibliotekshyllorna redan är välfyllda.
Anmälan senast 3 mars, länk ovan.
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och ligger till grund för KSLA:s vidare arbete med AI.
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och…
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…
Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.
September: Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med sex nyskrivna artiklar som kommenterar originaltexten.
September: Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med…