Filminspelning
För att stoppa den globala uppvärmningen måste växthusgasutsläppen snabbt minska i omfattning och källor till koldioxid som fossila bränslen och energikällor fasas ut. Det kommer även krävas stora förändringar i vår livsstil och i våra produktionskedjor, där mat, livsmedel och naturresurshanteringen är en central del i ett fortsatt framgångsrikt samhällsbygge.
KSLA:s ungdomsutskott anser att en nyckel för att lyckas i denna omställning är nya och progressiva tankesätt kring livsmedels- och skogsproduktion, och hur vi som samhälle skapar framgångsrika synergier mellan den nödvändiga klimatomställningen, och en rättvis och hållbar samhällsutveckling.
På Ungdomsutskottets alumnträff och seminarium ”Klimatnödläge – hur bidrar vi till lösningen?” får vi möta personer och företag som visar att en både snabb och långsiktigt hållbar förändring är möjlig. Genom denna dag vill vi inspirera till att känna framtidstro och engagemang och ge energi till att själva göra det lilla extra för att bidra till lösningen.
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och ligger till grund för KSLA:s vidare arbete med AI.
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och…
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…
Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.
September: Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med sex nyskrivna artiklar som kommenterar originaltexten.
September: Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med…