Sveriges första nationella skogsprogram lanserades av regeringen 2018. Strategin bygger på visionen om ”Skogen, det gröna guldet, ska bidra med jobb och hållbar tillväxt i hela landet samt till utvecklingen av en växande bioekonomi” och innehåller fem fokusområden (Klimatnytta, Mångbruk, Innovationer och förädling, Internationellt samarbete samt Kunskapskliv). Skogsprogrammet ”utvecklas för att ytterligare främja en växande skogsnäring och ett hållbart skogsbruk.” där ”Särskilt fokus ska läggas på goda villkor för företagande i skogssektorn.”
Vad har hänt under året som gått och kan man redan nu se några resultat? Hur ser regeringen och övriga politiska partier samt skogsektorn på fortsättningen av det nationella skogsprogrammet och länken till en nationell bioekonomistrategi?
15/5: Åkermark är en nationell areell resurs nödvändig för produktion av livsmedel, biobaserade råvaror, biologisk mångfald och för försörjning på landsbygden.
15/5: Åkermark är en nationell areell resurs nödvändig för produktion av livsmedel,…
9/5: Vad skulle krävas för att biokrediter ska bli ett effektivt bidrag för att skydda den biologiska mångfalden?
9/5: Vad skulle krävas för att biokrediter ska bli ett effektivt bidrag…
14/5: Allmänhetens bild av genteknik och GMO har ändrats visar Gentekniknämndens studie.
8/5: Nationell resurs för marin forskning, miljöövervakning, utbildning och miljöundersökningar.