Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien inbjuder till en veckolång sommarkurs vid Enaforsholm nära Storlien i Jämtland från 23 till 30 juli 2016, när fjällen blommar som vackrast.
Fjällkursen vänder sig till studenter och andra intresserade och ger en bred introduktion till den svenska fjällvärlden. Kunniga lärare berättar om fjällväxter, fåglar, skog, rennäring och mycket annat. Vi äter gott, bor bra, och vandrar mycket – god grundkondition rekommenderas.
Hela veckan kostar 5 400 kronor för studenter och 8 800 för yrkesverksamma deltagare. Priset inkluderar allt utom resan till Enaforsholm. Dit åker man enklast med nattåg till Duved, där vi möter med transport sista biten.
20–28 deltagare. Platserna fördelas i turordning efter anmälningsdatum. Sista anmälningsdag 15 maj 2016 → länk ovan.
Mer information: Eva Ronquist, tel 08-54 54 77 06.
Snökana på Getryggen med leden till Sylarna i bakgrunden. Foto: Magnus J Stark.
30/9-1/10: Kan och ska vi anpassa skötseln av skog för människors trivsel? Vilka är skogarna där vi trivs med alla de aktiviteter som vi vill göra i skogen? Välkommen på exkursion med KSLA!
30/9-1/10: Kan och ska vi anpassa skötseln av skog för människors trivsel?…
15/5: Åkermark är en nationell areell resurs nödvändig för produktion av livsmedel, biobaserade råvaror, biologisk mångfald och för försörjning på landsbygden.
15/5: Åkermark är en nationell areell resurs nödvändig för produktion av livsmedel,…
14/5: Allmänhetens bild av genteknik och GMO har ändrats visar Gentekniknämndens studie.
13/5: Det finns ofta ett underskott av vetenskapligt grundad kunskap i debatten kring dessa svåra avvägningar. Borde inte forskarnas och forskningsresultatens roll i samhällsdebatten stärkas?
13/5: Det finns ofta ett underskott av vetenskapligt grundad kunskap i debatten…