Evidensbaserade beslutsprocesser – en framkomlig väg för skogssektorn?

Akademisammankomst

KSLA:s Kommitté om evidens för brukande av skog har i uppdrag att fördjupa förståelsen av hur evidens – eller det som uppfattas som evidens – bildas inom den skogliga sektorn.

För akademiens ledamöter


Evidensbaserade beslutsprocesser – en framkomlig väg för skogssektorn? Mer information
Mer information

Vi intresserar oss alltså primärt för de processer som leder fram till att vissa uppfattningar uppstår. Hur går det till när dessa slår rot och kanske till slut integreras i den allmänna uppfattningen om skog? Ofta sker naturligtvis detta därför att det finns ett solitt stöd i vetenskap och beprövad erfarenhet. Men ibland är det inte så.

Vid överläggningen kommer vi att redovisa några tankar och resultat från kommitténs arbete. Flera aktörer i samhället ställs inför liknande frågeställningar, till exempel inom miljöområdet och inom det medicinska fältet. Möjligheter och problem med att tillämpa deras metoder och modeller på det skogliga området kommer att belysas, liksom de mera generella frågorna i tiden kring svårigheter för vetenskapliga tänkesätt att få genomslag.

 

 


En dag på Djurgården – Stora Skuggan, Bergianska och Experimentalfältet, en viktig del av akademiens historia

7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med stopp vid Stora Skuggan, Experimentalfältet, Bergianska trädgården och KVA.

En dag på Djurgården – Stora Skuggan, Bergianska och Experimentalfältet, en viktig del av akademiens historia

7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med…

Lönsam produktion om tio år – förutsättningar och utmaningar

13/4: Vad har drivit utvecklingen inom olika produktionsgrenar de senaste tio åren? Vilka är utmaningarna för en ökad och lönsam produktion om tio år?

Lönsam produktion om tio år – förutsättningar och utmaningar

13/4: Vad har drivit utvecklingen inom olika produktionsgrenar de senaste tio åren?…

Älgen och människorna i Sverige under 8 000 år

15/4: En ny bok om relationen mellan älgar och människor både historiskt och i nutid.

Älgen och människorna i Sverige under 8 000 år

15/4: En ny bok om relationen mellan älgar och människor både historiskt…

Enaforsholmskursen: Flora, fåglar & fjällvett – vandring i Jämtlandsfjällen

Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.

Enaforsholmskursen: Flora, fåglar & fjällvett – vandring i Jämtlandsfjällen

Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.