Rundabordssamtal, endast för särskilt inbjudna:
Frågorna är många men var finns svaren? KSLA:s kommitté för landsbygdsutveckling har de senaste åren ägnat stor uppmärksamhet åt nyföretagande och annat entreprenörskap som en nyckel till utveckling av landsbygden. Hösten 2013 planeras en större konferens om entreprenörskap på landsbygden, med syfte att, mot bakgrund av forskningsläget och allmänna utvecklingstendenser, diskutera erfarenheter och effekter av nuvarande landsbygdspolitik samt bidra med underlag för en kraftfullare och mer samordnad landsbygdspolitik. Konferensen avser att samla intresseorganisationer, politiska aktörer, företagarorganisationer och myndigheter.
Som ett första steg i förberedandet av denna konferens inbjuder vi härmed representanter för ett begränsat antal organisationer och myndigheter till ett rundabordssamtal kring ovannämnda frågor. På mötet kommer resultat från pågående och nyligen avslutade forskningsprojekt om landsbygdsföretagande att presenteras. Syftet med mötet är tvåfaldigt: att identifiera kunskapsluckor, dvs. vad det behöver forskas mer om vad gäller landsbygdsföretagande, samt att diskutera inriktningen för den planerade konferensen om politik för landsbygdsföretagande hösten 2013.
För mer information, kontakta Eva Ronquist, 08- 54 54 77 06 eller eva.ronquist@ksla.se.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med stopp vid Stora Skuggan, Experimentalfältet, Bergianska trädgården och KVA.
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med…
15/4: En ny bok om relationen mellan älgar och människor både historiskt och i nutid.
15/4: En ny bok om relationen mellan älgar och människor både historiskt…
Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.