Framtidens mat – vilken kompetens behövs?

Panelsamtal

Är du nyfiken på hur vi ska säkra framtidens livsmedelsförsörjning? Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna och möjligheterna inom lantbruk och matproduktion? Är du i slutet av din utbildning, nyutexaminerad eller precis i början av din karriär? Då får du inte missa det spännande panelsamtalet som arrangeras av KSLA:s Ungdomsutskott på Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien. (Det går att delta på KSLA eller digitalt.)


Framtidens mat – vilken kompetens behövs? Mer information
Mer information

Panelsamtalet fokuserar på tre av de viktigaste frågorna för framtiden: mat, hållbarhet och kompetens. Hur påverkar klimatförändringar, geopolitik och teknologiska framsteg vår förmåga att producera mat? Hur skapar vi ett resilient jordbruk som kan möta framtidens behov? Delta i vidare diskussioner i minglet efter panelsamtalet och få nya perspektiv inom området! Det är en unik chans att fördjupa din förståelse för dessa avgörande frågor och knyta värdefulla kontakter.

Program

17:00–18:00   Panelsamtal med
Anna Richert, Sture Gustavsson, Anders Wästfelt & Carl Grebing.

18:00–19:00   Mingel med lättare förtäring

Vi ser fram emot att träffa dig – varmt välkommen!

 


Ny forskning visar sillens komplexa genetik och ställer frågor om dagens förvaltning

12/2: Vad vet vi om sillens genetik och biologi, denna “havets silver”? Sillens genetik och förvaltning är ämnet för Allmänna avdelningens överläggning.

Ny forskning visar sillens komplexa genetik och ställer frågor om dagens förvaltning

12/2: Vad vet vi om sillens genetik och biologi, denna “havets silver”?…

Högtidssammankomst 2026/Commemorative Meeting 2026

28/1: Högtidssammankomsten hålls den 28 januari 2026 i Stockholms Stadshus. The Commemorative Meeting is held on 28 January, 2026, in Stockholm City Hall.

Högtidssammankomst 2026/Commemorative Meeting 2026

28/1: Högtidssammankomsten hålls den 28 januari 2026 i Stockholms Stadshus. The Commemorative…

KSLA ska synas, höras och göra skillnad – det gör vi genom våra ledamöter

11/12: Vid decembersammankomsten hälsar vi våra nya ledamöter välkomna in i akademien. De kommer att komma till tals i korta avdelningsvisa intervjuer så att alla får en bättre bild av hur de kan bidra.

KSLA ska synas, höras och göra skillnad – det gör vi genom våra ledamöter

11/12: Vid decembersammankomsten hälsar vi våra nya ledamöter välkomna in i akademien.…

Presenting the KSLA New International Fellows

27/1: We invite our newly elected international fellows to present themselves and their work.

Presenting the KSLA New International Fellows

27/1: We invite our newly elected international fellows to present themselves and…