Generationsförnyelse i jord- och skogsbruk med företagarperspektiv

Seminarium/webbinarium

Ett lyckat ägarskifte bidrar till hållbara och lönsamma framtida jord- och skogsbruksföretag. Ägarskiften inom areella näringar kan idag se mycket olika ut och behöver inte alltid bygga på släktskap.


Generationsförnyelse i jord- och skogsbruk med företagarperspektiv Mer information ✕
Mer information

Dagens företag kräver ofta nya lösningar. Det finns dock en del hinder att övervinna för såväl överlämnande som övertagande part. Fastighetspriser, lagar och regler, utbildning och entreprenörskap spelar roll.

Seminariet vill både inspirera till och öka kunskapen om olika affärsmodeller vid generationsförnyelse. Det arrangeras av KSLA:s tre avdelningar tillsammans med Ungdomsutskottet.

Detta är det första seminariet i en serie av två och har denna gång fokus på företagsperspektiv. Nästa seminarium i serien hålls den 9 mars och har fokus på samhällsperspektiv.

Dagen avslutas med Ungdomsutskottets alumniträff för tidigare och blivande deltagare i KSLA:s Mentorsprogram, som i år firar tioårsjubileum – anmälan och mer information hittar du här. Ni som har varit mentorer i programmet genom åren, bjud gärna in era adepter till minglet!