Rundabordssamtal för särskilt inbjudna
Mot bakgrund av den omfattande kunskap och insikt kring vilka hinder och möjligheter som finns för en hållbar svensk konsumtion och som både konsument och handeln står inför, vill kommittén ta del av olika kompetenser i denna fråga. Som en fortsättning på frukostseminariet bjuder den in utvalda aktörer till detta rundabordssamtal.
Den nystartade treåriga Kommittén för hållbar svensk matproduktion och -konsumtion (Hållbar Mat) startar sitt arbete med ett frukostseminarium med temat hållbarhet för att utifrån ett handels- och konsumentperspektiv skapa en bild av hinder och möjligheter. Lärdomarna kommer utgöra inspel för kommitténs treåriga arbete med uppdraget att främja en hållbar svensk konsumtion och produktion av livsmedel.
Kommitténs mål är att:
8/4: Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna och möjligheterna inom lantbruk och matproduktion? Är du i slutet av din utbildning, nyutexaminerad eller precis i början av din karriär? Då får du inte missa detta panelsamtal med KSLA:s Ungdomsutskott.
8/4: Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna…
9/4: Skogarna bär berättelser om tusentals år av mänskligt liv i de landskap som nu utgör Sverige men vem håller samman historien om skogarnas betydelse för Sverige?
9/4: Skogarna bär berättelser om tusentals år av mänskligt liv i de…
5/3: EU:s Horisont Europa kan sägas vara världens största sammanhållna forsknings- och innovationsprogram, en intressant möjlighet för svenska aktörer i de areella näringarna.
5/3: EU:s Horisont Europa kan sägas vara världens största sammanhållna forsknings- och…
Presentation av delbetänkandet och arbetet framåt För akademiens ledamöter
Våren 2024 tillsattes 2024 års skogspolitiska utredning. Göran Örlander utsågs till utredare…