Hur påverkar AI konkurrensen i de areella näringarnas värdekedjor?

Seminarium

Inom ramen för KSLA:s seminarieserie om AI har vi fokuserat på ett antal viktiga frågor. Vilka är de omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss? Vilka företag inom de areella näringarna har snabbt etablerat sig och växt upp utifrån en affärsplattform som utgår från AI? På vilka områden finns tillräckligt med data av hög kvalitet för att lägga en grund för AI-utvecklingen?

Seminariet går att följa såväl på plats som digitalt.


Hur påverkar AI konkurrensen i de areella näringarnas värdekedjor? Mer information
Mer information

Seminariet förenar teknologiperspektivet med fördjupning gällande utvecklingen i affärslandskapet. Vi ställer oss frågan ”Hur påverkar AI konkurrensen i de areella näringarnas värdekedjor” och inleder med en omvärldsspaning som fångar utvecklingen i flera branscher och sektorer. Därefter fördjupningar när det gäller hur värdekedjor eller värdestjärnor inom de areella näringarna påverkas av AI-utvecklingen.

Det inleds med ett inspel från Kairos Future kring hur AI påverkar affärs-förutsättningarna följt av analyser av hur konkurrensförutsättningarna förändras i viktiga branscher och sektorer inom livsmedel och skog. Avsikten är att inte enbart berätta om viktiga innovationer, utan att föra analysen ett steg längre och diskutera möjliga större omvandlingssteg på kort och medellång sikt. En gemensam diskussion kring hur vi ser på en omvandling av konkurrensen inom jord och skog avslutar dagen. Särskilt fokus läggs på att klargöra hur de mindre aktörerna tidigt i respektive värdekedja påverkas.

Seminariet ligger till grund för KSLA:s vidare arbete med AI. I ett nästa steg planeras ett seminarium med fokus mot frågan hur kraven på kunskap och kompetens påverkas för företag, koncerner, universitet och högskolor i våra näringar.


Wheat and Related Crops: Closing the yield gap – bridging science, breeding, and societal impact

20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.

Wheat and Related Crops: Closing the yield gap – bridging science, breeding, and societal impact

20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…

En dag på Djurgården – Stora Skuggan, Bergianska och Experimentalfältet, en viktig del av akademiens historia

7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med stopp vid Stora Skuggan, Experimentalfältet, Bergianska trädgården och KVA.

En dag på Djurgården – Stora Skuggan, Bergianska och Experimentalfältet, en viktig del av akademiens historia

7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med…

Enaforsholmskursen: Flora, fåglar & fjällvett – vandring i Jämtlandsfjällen

Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.

Enaforsholmskursen: Flora, fåglar & fjällvett – vandring i Jämtlandsfjällen

Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.

Skandinaviens jagt, djurfänge och vildafvel jemte jagtlexicon

September: Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med sex nyskrivna artiklar som kommenterar originaltexten.

Skandinaviens jagt, djurfänge och vildafvel jemte jagtlexicon

September: Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med…