Kan man låta kalven gå kvar hos kon i system med automatisk mjölkning? Hur påverkar det mjölkavkastning och kalvens tillväxt, hälsa och fertilitet? Kan man utforma ett robust system för att integrera kalvar med kor i system för automatisk mjölkning?
Vid SLU i Uppsala pågår ett forskningsprojekt där en del av mjölkkorna i SLU:s mjölkbesättning på Nationellt centrum för lantbrukets djur (Uppsala, Lövsta) hålls tillsammans med sina kalvar i början av laktationen.
Sigrid Agenäs, professor vid institutionen för husdjurens utfodring och vård, SLU, leder det spännande projektet och presenterar det och de senaste rönen vid detta lunchföredrag. Välkommen!
—————————————————————————————————————
Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien vill med korta digitala lunchföredrag sprida kunskap, erfarenhet och inspiration som kan bidra till utvecklingen av en mer hållbar värld. Akademiledamöter belyser tillsammans med en eller två experter på ett lättillgängligt sätt ny och gammal vetenskap och praktisk erfarenhet i forskning och projekt från olika delar av världen.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med stopp vid Stora Skuggan, Experimentalfältet, Bergianska trädgården och KVA.
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med…
Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.
6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj i Uppsala och har Kunskap för motståndskraft som övergripande tema.
6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj…