Under de senaste åren har utbrott av smittsamma djursjukdomar uppmärksammats med jämna mellanrum. Utbrotten leder till kritik mot livsmedelssystemet och djurhållningen, dels från en orolig allmänhet, dels från ekonomiskt pressade lantbrukare mot nuvarande ersättningsregler. Men det finns också positiva inspel med ny kunskap om lämpliga strategier för att bekämpa utbrotten.
Endast för akademiens ledamöter.
Utbrott av smittsamma djursjukdomar har blivit alltmer uppmärksammade i den allmänna debatten. Allmänhetens medvetenhet om smittsamma djursjukdomar ökade efter utbrottet av galna kosjukan under 1990-talet. Ett nytt inslag i debatten då var att det moderna livsmedelssystemets villkor och jordbrukets struktur, med färre och större gårdar och ökad djurtäthet ansågs ha bidragit till problemet. Sedan dess har en ökad rörlighet, ökad globalisering och klimatförändringar medfört ökade risker för utbrott av smittsamma djursjukdomar.
Diskussionen om biologiska risker och modern djurhållning är idag också centrala för att öka livsmedelsberedskapen och minska riskerna för vår livsmedelsförsörjning vid en eventuell konflikt eller kris. Men vad kan vi säga om smittsamma djursjukdomar i dagens livsmedelssystem? Lägger dagens livsmedelsystem krokben för sig självt? Var befinner vi oss idag och hur hamnade här – och vad behöver vi ändra på?
Jordbruksavdelningens kommitté för smittsamma djursjukdomar har under de senaste tre åren vänt och vridit på ett stort antal perspektiv. Syftet med överläggningen är att, inför kommitténs sammanfattning av arbetet, ge kommittén inspel och ytterligare perspektiv gällande djursjukdomar och dess roll i dagens livsmedelssystem.
Överläggningen inleds med en bakgrund till förordningen och en sammanfattning av vad KSLA har gjort i frågan.
Överläggningen inleds med en bakgrund till förordningen och en sammanfattning av vad…
Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med sex nyskrivna artiklar som kommenterar originaltexten.
Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med sex…
Konstruktiva samtal och hållbara lösningar handlar Caseutmaningen om i år.
Vad kan vi förvänta oss av de internationella förhandlingarna på miljöområdet?