Hur vi hållbart nyttjar, planerar, sköter om och bevarar den biologiska mångfalden i städer blir allt mer centralt.
Mångfaldskonferensen 2015 vill visa på betydelsen av biologisk mångfald för planering och beslutsfattande, hälsa och välbefinnande, ekonomi och ekologi – för livet i staden. Hör forskare och praktiker leverera kunskap och lösningar för ett hållbart liv i staden med biologisk mångfald i fokus.
Centrum för biologisk mångfald vid SLU och Uppsala universitet, har sedan 1998 anordnat en lång rad Mångfaldskonferenser på olika platser i Sverige. I år hålls konferensen i Uppsala och KSLA är för första gången medarrangör, via Landskapsnoden.
Ladda ned utförligt program ovan.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med stopp vid Stora Skuggan, Experimentalfältet, Bergianska trädgården och KVA.
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med…
Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.
6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj i Uppsala och har Kunskap för motståndskraft som övergripande tema.
6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj…