Europa kommer att drabbas av allt fler intensiva bränder i skog och mark. Det framgår av en ny vetenskaplig rapport Changing Wildfires – Policy Options for a Fire-literate and Fire-adapted Europe från Europas nationella vetenskapsakademier, EASAC – som också ger förslag på hur risken för svåra skador kan minskas. Seminariet är ett samarrangemang mellan Kungl. Vetenskapsakademien (KVA) och Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien (KSLA).
Möjlighet att delta i seminariet såväl på plats som digitalt.
Risken för intensiva, explosionsartade megabränder har ökat, men enligt rapporten har hittills nästan allt fokus legat på att stärka vår förmåga att släcka bränder. I rapporten har man tittat på prognoserna framöver och det blir alltmer utmanande att kontrollera den typ av explosionsartade bränder som kan uppstå, hur starkt rustade vi än är.
Förändringen går snabbast i Medelhavsområdet. Men även på Sveriges breddgrader är utvecklingen tydlig. I rapporten pekas på två avgörande orsaker till den ökade risken för stora bränder. Den ena är klimatförändringarna, som orsakar en högre frekvens av långa torrperioder. Den andra är de omfattande förändringar av naturen som skett i spåren av storskaligt skogsbruk, jordbruk och urbanisering.
Rapporten poängterar också att inte alla bränder är av ondo. Tvärtom är mindre bränder ett normalt inslag i många ekosystem. Flera växtarter är beroende av eld för att kunna etablera sig, till exempel vår svenska brandnäva. De växterna kan i sin tur vara nödvändiga för olika insektsarter, och så vidare. En av de åtgärder som rapporten föreslår för att minska risken för storbränder är därför att i större omfattning anlägga mindre, kontrollerade bränder under fuktiga perioder. Det kan minska mängden bränsle och gynna arter som är anpassade till återkommande bränder.
Men de viktigaste åtgärderna handlar om att på olika sätt återskapa mer varierade miljöer i både skog och mark som ofta går hand i hand med flera andra klimat- och miljömål som redan finns. Ett större inslag av blandskog kan exempelvis gynna hotade, skogslevande arter och ge stormsäkrare skogar – samtidigt som risken för storbränder minskar.
I detta seminarium kommer vi att ge perspektiv och reflektioner på situationen i Sverige mot bakgrund av rapporten och diskutera vad aktörer i Sverige, såsom skogsbolag, markägare, kommuner, försäkringsbolag kan göra för att minska riskerna i framtiden.
Inlägg i debatten
11/2: Två av arbetsgruppens 39 idéer för hur en skogsägare kan öka acceptansen för sitt skogsbruk är att satsa mer på naturlig föryngring av tall och öka andelen tall och lärk på granens bekostnad. Och tänka på hyggets utformning i landskapet.
11/2: Två av arbetsgruppens 39 idéer för hur en skogsägare kan öka…
3/2: En viktig fråga i ett förändrat klimat blir hur man bäst anpassar sitt skogsbruk för att minimera framtida risker som följer med klimatförändringen. Seminariet utgör en del i arbetet i KSLA:s kommitté Skogsproduktion i ett föränderligt klimat.
3/2: En viktig fråga i ett förändrat klimat blir hur man bäst…
12/2: Vad vet vi om sillens genetik och biologi, denna “havets silver”? Sillens genetik och förvaltning är ämnet för Allmänna avdelningens överläggning.
12/2: Vad vet vi om sillens genetik och biologi, denna “havets silver”?…
28/1: Högtidssammankomsten hålls den 28 januari 2026 i Stockholms Stadshus. The Commemorative Meeting is held on 28 January, 2026, in Stockholm City Hall.
28/1: Högtidssammankomsten hålls den 28 januari 2026 i Stockholms Stadshus. The Commemorative…