Vilka rättigheter och skyldigheter följer med immaterialrätten för innovatörer inom växtförädlingsområdet och vad innebär den för odlaren? Vilka etiska och moraliska frågor finns att hantera? Är immaterialrätten inom området ett hinder för utvecklingen eller en nödvändig möjliggörare? Hur kommer patent och växtförädlarrätt att utvecklas i framtiden?
Inom ramen för KSLA-projektet Växtnoden har konsult Martin Ekvad, tidigare ordförande för den Europeiska Gemenskapens växtsortsmyndighet, CPVO, gjort en gedigen genomlysning av immaterialrätt – patent och växtförädlarrätt, inom växtförädling och med visst fokus på nya gentekniker. Resultatet redovisas i rapporten: ”Immaterialrätt för växter – genomlysning av immaterialrätt avseende växtrelaterad innovation”.
Rapporten presenteras vid seminariet och kommenteras därefter ur olika perspektiv. Här möts två komplexa områden, immaterialrätt och nya gentekniker. Två områden, båda viktiga i samhällsutvecklingen, där kunskap behöver byggas och diskussionen fördjupas för att vi på bästa sätt ska kunna ta till vara de nya kunskaper och verktyg som forskningen ger oss inom växtförädlingsområdet. Välkommen till dialog, diskussion och debatt på KSLA!
Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien inbjuder till en oförglömlig veckolång sommarkurs vid…
8/4: Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna och möjligheterna inom lantbruk och matproduktion? Är du i slutet av din utbildning, nyutexaminerad eller precis i början av din karriär? Då får du inte missa detta panelsamtal med KSLA:s Ungdomsutskott.
8/4: Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna…
9/4: Skogarna bär berättelser om tusentals år av mänskligt liv i de landskap som nu utgör Sverige men vem håller samman historien om skogarnas betydelse för Sverige?
9/4: Skogarna bär berättelser om tusentals år av mänskligt liv i de…
5/3: EU:s Horisont Europa kan sägas vara världens största sammanhållna forsknings- och innovationsprogram, en intressant möjlighet för svenska aktörer i de areella näringarna.
5/3: EU:s Horisont Europa kan sägas vara världens största sammanhållna forsknings- och…