Våra ripjakter bedrivs med stående fågelhund, en jaktform som är en fantastisk upplevelse och som samtidigt ger stort utrymme för social samvaro. Vi tar bilen i ca 10 min från Enaforsholm och vandrar sedan ca 800 m till jaktmarken. Efter förmiddagspasset avnjuter vi lunch i en raststuga och jagar sedan även på väg hemåt, i en annan del av terrängen.
Priset inkluderar hundar med hundförare, frukost, lunchpaket, middag dag ett samt en övernattning.
Lars Törner, tel 070-330 42 00, lars@ltmiljo.se
Patrick Fjellstedt, tel 0647-730 26, info@enaforsholm.se
Är du intresserad av älgjakt? Om tillräckligt många anmäler intresse organiserar vi en älgjakt tillsammans med älgjägare i området runt Enafors. Kontakta Lennart Rådström, tel 070-518 85 50, lennart.rad@gmail.com
AW Bergsten, som donerade Enaforsholm Fjällgård till KSLA, var en hängiven jägare.
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med stopp vid Stora Skuggan, Experimentalfältet, Bergianska trädgården och KVA.
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med…
13/4: Vad har drivit utvecklingen inom olika produktionsgrenar de senaste tio åren? Vilka är utmaningarna för en ökad och lönsam produktion om tio år?
13/4: Vad har drivit utvecklingen inom olika produktionsgrenar de senaste tio åren?…
15/4: En ny bok om relationen mellan älgar och människor både historiskt och i nutid.
15/4: En ny bok om relationen mellan älgar och människor både historiskt…
Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.