Ripjakt på Enaforsholm

Enaforsholm

Ripjakt på Enaforsholm Mer information
Mer information

Årets ripjakter på Enaforsholm kommer att genomföras den 25–26 augusti och den 28–29 september. Jakten bedrivs med stående fågelhund, en jaktform som är en fantastisk upplevelse och som samtidigt ger stort utrymme för social samvaro.

En ytterligare ripjakt kan bli aktuell i kombination med älgjakt tillsammans med det lokala jaktlaget. För ytterligare info, kontakta ansvarig för respektive jakt.

Obs! Programmet har reviderats något 2012-05-31.

Programmet i korthet

  • Ankomst till Enaforsholm torsdag kväll/fredag morgon (för älgjägare gäller genomgång för älgjakten fredag kväll).
  • En stadig frukost lägger grund för en intensiv dag på fjället. Lunchpaketet fixar du i samband med frukosten.
  • Middag i Fjällgården – kanske efter skön bastu. Ambitionen är att kombinera middagen med ett föredrag kring fjälljakt.
  • Hemresa lördag kväll, alternativt söndag.

Information och anmälan

Ripjakt:
Lars Törner, tel 070-330 42 00, lars@ltmiljo.se

Älgjakt:
Lennart Rådström, tel 070-518 85 50, lennart.radstrom@skogforsk.se

Pris för jakt, inklusive middagar och logi i dubbelrum:

  • ripjakt och två övernattningar (aug och sept) 3.600 kr
  • älgjakt och två övernattningar (sept) 4.300 kr
  • ripjakt 14 september i kombination med älgjakt 800 kr

Deltagarantalet är maximerat till 10 personer vid respektive jakt.

Väl mött på upplevelserik jakt!


Brukande av mark- och vatten – att sätta värde på det ovärderliga

11/2: Vår jordbruksmark är en strategisk resurs som vi förvaltar för kommande generationer och för att ha kontroll över det mest grundläggande villkoret för vår existens både som människor och stat, nämligen vår livsmedelsproduktion.

Brukande av mark- och vatten – att sätta värde på det ovärderliga

11/2: Vår jordbruksmark är en strategisk resurs som vi förvaltar för kommande…

Försörjningsberedskap – vilka steg behöver tas i de areella näringarna?

18/2: RIFO-seminarium om försörjningsberedskap. Seminariet utgår från slutsatserna av de fyra arbetsgrupperna inom KSLA:s försörjningsberedskapsprogram.

Försörjningsberedskap – vilka steg behöver tas i de areella näringarna?

18/2: RIFO-seminarium om försörjningsberedskap. Seminariet utgår från slutsatserna av de fyra arbetsgrupperna…

Biologisk mångfald som inkomstkälla – forskning och praktik

25/3: Seminariet belyser de befintliga möjligheter och hinder inom skogs‑ och jordbrukssektorn. Det syftar till att omvandla biodiversitetsåtgärder till konkreta ekonomiska incitament med fokus på genomförbarhet, transparens, acceptans och effektivitet.

Biologisk mångfald som inkomstkälla – forskning och praktik

25/3: Seminariet belyser de befintliga möjligheter och hinder inom skogs‑ och jordbrukssektorn.…

Trivsammare skogar – en väg att minska polariseringen kring den brukade skogen?

11/2: Två av arbetsgruppens 39 idéer för hur en skogsägare kan öka acceptansen för sitt skogsbruk är att satsa mer på naturlig föryngring av tall och öka andelen tall och lärk på granens bekostnad. Och tänka på hyggets utformning i landskapet.

Trivsammare skogar – en väg att minska polariseringen kring den brukade skogen?

11/2: Två av arbetsgruppens 39 idéer för hur en skogsägare kan öka…