Skogens alla uppgifter

Rundabordsmöte

Skogens alla uppgifter Mer information
Mer information

Endast för särskilt inbjudna.

Skogens alla uppgifter

Den svenska skogen har många värden. Den ger till exempel råvara för konsumtion, rum för biologisk mångfald, plats för rekreation och bidrar till att motverka klimatförändringen. I olika sammanhang beskrivs skogstillståndet och hur skogsmarken används för att tillmötesgå en mängd förväntningar och krav. Inte sällan förekommer olika uppgifter om hur stor den svenska skogsarealen är, beroende på om all skogsmark enligt FAO:s definition inkluderas eller om endast produktiv skogsmark avses eller andra typer av avgränsningar. Än fler blir varianterna när Sverige redovisar vad som är produktionsmark, mark där mångbruk sker eller mark som har olika grader eller typer av skydd. På samma sätt redovisas även stående virkesförråd på olika sätt beroende på vilka diametergränser som används.

Den 8 december 2017 träffades en grupp med myndighetsrepresentanter med syftet att kartlägga hur olika myndigheter beskriver den svenska skogen för att få en så samlad nulägesbeskrivning som möjligt av den rapportering som sker såväl nationellt som internationellt. Det förs diskussioner om att berörda myndigheter kan komma att få uppdrag i sina regleringsbrev kopplade till markanvändning och skydd. Vid detta samtal var det oklart om det skulle ske.

I regleringsbreven för 2018 finns inga sådana uppdrag. Gruppen behöver därför träffas och diskutera hur den ska gå vidare.

 


Sverige och de areella näringarna i EU 30 år

10/6: Med ett halvdagsseminarium uppmärksammar KSLA Sveriges EU-medlemskaps historia, samtid och framtid, med fokus på den gröna sektorn.

Sverige och de areella näringarna i EU 30 år

10/6: Med ett halvdagsseminarium uppmärksammar KSLA Sveriges EU-medlemskaps historia, samtid och framtid,…

Save-the-date: Skog för rekreation och välbefinnande – skogsexkursion i Stockholm med omnejd

30/9-1/10: Kan och ska vi anpassa skötseln av skog för människors trivsel? Vilka är skogarna där vi trivs med alla de aktiviteter som vi vill göra i skogen? Välkommen på exkursion med KSLA!

Save-the-date: Skog för rekreation och välbefinnande – skogsexkursion i Stockholm med omnejd

30/9-1/10: Kan och ska vi anpassa skötseln av skog för människors trivsel?…

Vilka omvälvande förändringar leder AI-utvecklingen till inom de areella näringarna?

3/6: AI-utvecklingen går snabbt och påverkar näringslivet och samhällslivet på många områden. KSLA bjuder in till ett seminarium för att beskriva AI-landskapet inom de areella näringarna och precisera frågor for fortsatt utveckling.

Vilka omvälvande förändringar leder AI-utvecklingen till inom de areella näringarna?

3/6: AI-utvecklingen går snabbt och påverkar näringslivet och samhällslivet på många områden.…

Enaforsholmskursen 2025 – Bekväma äventyr vid fjällets fot och älvens strand!

   

Enaforsholmskursen 2025 – Bekväma äventyr vid fjällets fot och älvens strand!

  Kungl. Skogs- och Lantbruksakademien inbjuder till en oförglömlig veckolång sommarkurs vid…