Solceller på jordbruksmark – beständig intressekonflikt eller möjlig symbios?

Hybridseminarium

Många intressen ska samsas om den värdefulla jordbruksmarken. Jordbruksmarken är avgörande för vår livsmedelsproduktion och krisberedskap. Men det turbulenta omvärldsläget som vi nu upplever har också väckt liv i frågan hur vi ska trygga vår energiförsörjning.


Solceller på jordbruksmark – beständig intressekonflikt eller möjlig symbios? Mer information
Mer information

Detta och mycket annat kommer vi ta upp till diskussion vid seminariet. Tanken är inte att ge svar huruvida det är rätt eller fel att etablera solcellsanläggningar på jordbruksmark, utan att få möjlighet att ventilera och resonera om den mängd av perspektiv som behöver tas i beaktande i takt med att frågan växer sig allt större. För att reda ut detta har vi tagit hjälp av juridisk expertis, forskare, praktiker och företrädare för olika intressen som alla har erfarenhet av det komplexa ämnet. Välkommen!


Skogshushållning i forskningen och för näringen

12/3: Skogsavdelningens våröverläggning handlar om skogshushållning, samlingsbegreppet för de kunskapsområden som har direkt bäring på brukandet av skog. Historiskt var det den akademiska benämningen för skoglig forskning. Endast för akademiens ledamöter.

Skogshushållning i forskningen och för näringen

12/3: Skogsavdelningens våröverläggning handlar om skogshushållning, samlingsbegreppet för de kunskapsområden som har…

Säker mat genom samarbete och smittskydd – vilken roll har veterinärmedicinen spelat för utvecklingen inom lantbruket?

3/3: Seminariet belyser vilken roll veterinärmedicinen har spelat under 1900-talet för utvecklingen inom lantbruket av säker mat och smittskydd.

Säker mat genom samarbete och smittskydd – vilken roll har veterinärmedicinen spelat för utvecklingen inom lantbruket?

3/3: Seminariet belyser vilken roll veterinärmedicinen har spelat under 1900-talet för utvecklingen…

Hur fungerar KSLA:s remissarbete?

5/3: KSLA:s forskningsutskott arrangerar ett rundabordssamtal för att diskutera frågan om akademiens remissarbete. För särskilt inbjudna.

Hur fungerar KSLA:s remissarbete?

5/3: KSLA:s forskningsutskott arrangerar ett rundabordssamtal för att diskutera frågan om akademiens…

Brukande av mark- och vatten – att sätta värde på det ovärderliga

11/2: Vår jordbruksmark är en strategisk resurs som vi förvaltar för kommande generationer och för att ha kontroll över det mest grundläggande villkoret för vår existens både som människor och stat, nämligen vår livsmedelsproduktion.

Brukande av mark- och vatten – att sätta värde på det ovärderliga

11/2: Vår jordbruksmark är en strategisk resurs som vi förvaltar för kommande…