Utbildning, yrkeserfarenhet och anställningsbarhet

Rundabordsmöte

Hur väljer ungdomar gymnasieutbildning och vad förväntar man sig av ett jobb längre fram? Vad förväntar sig en arbetsgivare av en anställd och hur ser ungdomar på jobb och anställningsvillkor?


Utbildning, yrkeserfarenhet och anställningsbarhet Mer information
Mer information

Detta är några av de frågor som KSLA:s kommitté för kompetensförsörjning kommer att diskutera vid detta rundabordssamtal, som arrangeras inför det större webbinarium som planeras på KSLA senare i vår.

Andra frågor som kommer att tas upp vid samtalet är hur vi arbetar i våra utbildningar för att göra elever och studenter anställningsbara och om vi erbjuder rätt utbildningar?

Samtalet riktar sig till kommitténs ledamöter och särskilt inbjudna.


Skogshushållning i forskningen och för näringen

12/3: Skogsavdelningens våröverläggning handlar om skogshushållning, samlingsbegreppet för de kunskapsområden som har direkt bäring på brukandet av skog. Historiskt var det den akademiska benämningen för skoglig forskning. Endast för akademiens ledamöter.

Skogshushållning i forskningen och för näringen

12/3: Skogsavdelningens våröverläggning handlar om skogshushållning, samlingsbegreppet för de kunskapsområden som har…

Säker mat genom samarbete och smittskydd – vilken roll har veterinärmedicinen spelat för utvecklingen inom lantbruket?

3/3: Seminariet belyser vilken roll veterinärmedicinen har spelat under 1900-talet för utvecklingen inom lantbruket av säker mat och smittskydd.

Säker mat genom samarbete och smittskydd – vilken roll har veterinärmedicinen spelat för utvecklingen inom lantbruket?

3/3: Seminariet belyser vilken roll veterinärmedicinen har spelat under 1900-talet för utvecklingen…

Hur fungerar KSLA:s remissarbete?

5/3: KSLA:s forskningsutskott arrangerar ett rundabordssamtal för att diskutera frågan om akademiens remissarbete. För särskilt inbjudna.

Hur fungerar KSLA:s remissarbete?

5/3: KSLA:s forskningsutskott arrangerar ett rundabordssamtal för att diskutera frågan om akademiens…

Brukande av mark- och vatten – att sätta värde på det ovärderliga

11/2: Vår jordbruksmark är en strategisk resurs som vi förvaltar för kommande generationer och för att ha kontroll över det mest grundläggande villkoret för vår existens både som människor och stat, nämligen vår livsmedelsproduktion.

Brukande av mark- och vatten – att sätta värde på det ovärderliga

11/2: Vår jordbruksmark är en strategisk resurs som vi förvaltar för kommande…