Vårens sista akademisammankomst, vårexkursionen, går i år till akademiens donationsgård Barksätters Gård.
För akademiens ledamöter med gäster.
Akademiens egendom Barksätter ligger vid sjön Bjälken i Östra Vingåkers socken, cirka 3 km väster om Östra Vingåkers kyrka strax utanför Katrineholm i Södermanland. Egendomen donerades 1983 till akademien av fru Mary Francke-Gustafson (Stiftelsen Mary Francke-Gustafsons donation Barksätters egendom) för att bevaras som ett sammanhållet sörmländskt jord- och skogsbruk. Arealen omfattar omkring 640 hektar varav 523 hektar produktiv skogsmark och cirka 100 hektar åker.
Några av de projekt som kommer att presenteras under dagen är bland annat det långsiktiga arbetet med att skapa balans mellan vilt och foder samt specialvirke för kulturmiljöbyggnader. Vi kommer även att besöka Risön som har återställts till ett tidigare odlings- och beteslandskap och Ädellövparken som innehåller Sveriges samtliga 13 ädla lövträd.
Bra skor rekommenderas och naturligtvis kläder efter väder. Program och fler detaljer kommer inom kort.
Varmt välkommen med akademien till Barksätters Gård i vårskrud!
17/11: Tredje träffen i KSLA:s mentorskapsprogram har temat ledarskap och hållbarhet i skogssektorn.
17/11: Tredje träffen i KSLA:s mentorskapsprogram har temat ledarskap och hållbarhet i…
4/12: Vid kommitténs slutseminarium presenterar lantbrukare, forskare och rådgivare viktiga faktorer att tänka på när man utvecklar sitt odlingssystem.
4/12: Vid kommitténs slutseminarium presenterar lantbrukare, forskare och rådgivare viktiga faktorer att…
4/2: Seminariet presenterar en lägesbild om svenskt vattenbruk, ny forskning samt möjligheter och hinder för vattenbruk i norra Sverige. Var, vad och hur ska vi odla fisk i framtiden?
4/2: Seminariet presenterar en lägesbild om svenskt vattenbruk, ny forskning samt möjligheter…
19/1: KSLA bjuder in till ett rundabordssamtal för att diskutera tankar och idéer om de skogliga samlingarnas framtida hantering. (Särskilt inbjudna.)
19/1: KSLA bjuder in till ett rundabordssamtal för att diskutera tankar och…