Skogen har tillsammans med malmen, järnet och kopparen starkt bidragit till det Sverige vi lever i idag. Mot bakgrund av skogens stora betydelse är den märkligt osynlig i den svenska kulturpolitiken. Skogliga samlingar finns på flera håll: Centrala museer, länsmuseer, de båda kommunalt/regionalt drivna skogsmuseerna i Mora och Lycksele samt på lokala småmuseer och hembygdsgårdar. Det finns en intressant och spännande historia att berätta om den svenska skogen– men nationellt saknas någon som håller samman det skogliga kulturarvet.
För särskilt inbjudna.
I den av riksdagen beslutade kulturpolitiken är ett av de fem målen att ”främja ett levande kulturarv som bevaras, används och utvecklas”. Men det råder idag obalans mellan de stora resurser läggs på att identifiera och skydda kulturlämningar i skogen och de blygsamma belopp som anslås för att bevara föremål och förmedla kunskaper om vad de står för.
KSLA-projektet Skogarnas kulturarv startades 1 januari 2024 i syfte att belysa den nuvarande skevheten och göra allmänhet och politiker medvetna om skogens genom tiderna stora betydelse och nytta. Projektet omfattar bl.a. hur de föremål och samlingar som nu är spridda på flera håll kan identifieras, dokumenteras, organiseras och tillgängliggöras i ett digitalt museum som förmedlar den svenska skogens historia. KSLA inbjuder nu till ett rundabordssamtal för att diskutera tankar och idéer om de skogliga samlingarnas framtida hantering.
Åtta av de tio kungliga akademierna deltar i Bokmässan i Göteborg i år. Välkommen till monter B01:10!
Åtta av de tio kungliga akademierna deltar i Bokmässan i Göteborg i…
Konstruktiva samtal och hållbara lösningar handlar Caseutmaningen om i år.
Vad kan vi förvänta oss av de internationella förhandlingarna på miljöområdet?
Mentorskapsprogrammet fokuserar på en karriär inom de areella näringarna.