Jorden vi (förd)ärvde – om att såga på den gren vi sitter. Kaniner, kaniner, kaniner… Är vi på väg mot en europeisk skogspolitik? MSC-produkter har ökat med 100%. Ett laxsamtal med Kungen. En studie: japansk trädgårdskonst. Skönhet i naturen – ett flyktigt begrepp. Akademiens nye VD. Med mera.
Kungl. Skogs- och Lantbruksakademiens (KSLA) uppgift är att till samhällets gagn främja och utveckla den gröna sektorn. Detta är en sammanställning av KSLA:s verksamhetsberättelse från 2003.
Detta nummer av Kungl. Skogs- och Lantbruksakademiens Tidskrift sätter hästen i centrum. Det handlar om hästens roll och möjligheter som samhällsresurs och här samlas slutsatserna från en serie workshops och en konferens om Hästen i centrum som hölls under 2009.
Slam som produktionsresurs i svenskt jord- och skogsbruk – workshop 3
Märkesåret 1809, Högtidssammankomsten 2009, Priser och belöningar 2009, Säkrare livsmedel med ny myndighetsstruktur?, Matkommittén – håller grytan kokande, Viltkött öppnar dörren till ”det nya matlandet Sverige”