Rapport från en studieresa i Tyskland, april 2012.
Akademiens Kommitté för energifrågor gjorde en studieresa i Tyskland med detta tema i april 2012. Denna reseberättelse är framförallt baserad på Sven-Olov Ericsons anteckningar, kompletterade med en del fakta från en artikel i Dagens Nyheter, ”Förnybar energi ger höga elpriser” (oktober 2012) samt Miljöaktuellts temanummer om energiproduktion (oktober 2012).
Det pågår en intensiv debatt om samhällets användning av bioenergi. Här är en slutrapport från KSLA:s Klimatgrupp för bioenergi.
A travel report. Albania is now undergoing profound changes in ownership conditions of its forest resources and their management. The suggested areas of collaboration will be of importance for Albania, both in the immediate future as well as in a long-term perspective.
KSLA har sett det som angeläget att belysa utvecklingen och föra en diskussion om de framtida förutsättningarna för en livskraftig livsmedelsproduktion i landet. En del av denna diskussion var överläggningsämnet vid akademiens sammankomst den 15 april 2004: ”Skall vi ha någon livsmedelsproduktion i Sverige i framtiden?”
Ekosystemtjänster är samlingsnamnet för nyttor som människor får av naturen. Begreppet har fått stort genomslag i debatt och politik men blir alltid en jämförelse mellan äpplen och päron och är av begränsat värde för en förvaltare av skog. Det tillför främst ny terminologi, inte ny kunskap.