Tidigare mottagare av Akademiens stora guldmedalj för framstående livsgärning inom de areella näringarna


Tidigare mottagare av Akademiens stora guldmedalj för framstående livsgärning inom de areella näringarna

2023

Verkställande direktör Kenneth Alness, Knivsta, som genom en rad banbrytande innovationer bidragit till att minska negativ miljöpåverkan från skogs- och jordbruk. Hans metod för betning av utsäde med ångbehandling ersätter kemikalier och används nu i ett allt större antal länder.


2018

Förre statsrådet, lantbrukaren och agronomie hedersdoktorn Karl Erik Olsson, Sösdala, för unika insatser inom akademiens alla verksamhetsområden. Under sex decennier har han varit verksam som lantbrukare och under fyra av dessa dessutom spelat avgörande roller för utvecklingen av jordbruks-, skogs- och fiskenäringarna såväl i Sverige som i EU. Engagemanget har varit brett och omfattat allt från det praktiska jord- och skogsbruket, till forskning, rådgivning och politik.


2013

Professor Per Wramner, för ett synnerligen framstående arbete inom centrala delar av akademiens verksamhetsområde, varvid han genom unik bredd och kompetens samt totalt engagemang gjort stora och bestående insatser framför allt inom miljövårds- och naturresursområdet.


2008

Skog.dr. Björn Hägglund, för att på ett enastående och framgångsrikt sätt under närmare fyrtio år ha bidragit till svensk skogsnärings utveckling via ledande positioner inom forskning, förvaltning och företagande.


2003

Agr.dr. h.c.. Olov Hakelius, för att inom jordbrukssektorn framgångsrikt ha arbetat för avnämarnas engagemang och förståelse för forskningens strategiska betydelse samt för att ha organiserat näringens stöd för tillämpad forskning.


1998

Professor Jan Rendel, för en yrkesverksamhet som präglats av kunnighet, engagemang och framåtanda av stor betydelse för utvecklingen inom husdjursvetenskapen, såväl nationellt som internationellt, samt för betydande insatser inom akademiens verksamhet.


1989

Professor Lennart Hjelm.


1988

Professor Stig Hagner.


1983

Agr.dr h.c. Erik Jonsson.


Lönsam produktion om tio år – förutsättningar och utmaningar

Svensk primärproduktion behöver utvecklas på ett sätt som förenar ekonomisk lönsamhet, miljömässig hållbarhet och socialt ansvar.

Generationsförnyelse i jord- och skogsbruk med företagarperspektiv

Seminarium som vill inspirera och öka kunskapen om olika affärsmodeller vid generationsförnyelse.

200 000 kronor till unga entreprenörer

23/10: Nominera unga entreprenörer, som får landsbygden att utvecklas, till Anders Walls Landsbygdsstipendium.

Hur påverkar AI våra svenska universitet och högskolor?

Hur påverkar AI forskning, finansiering och avnämare?