C.F. Lundströms stiftelse administreras från 2026 av SEB Stiftelser

UTLYSNING

Anslag ur C. F. Lundströms stiftelse till vetenskaplig forskning och sociala ändamål

C. F. Lundströms stiftelse är en fristående stiftelse. Stiftelsen lämnar bidrag till forskare för främjande av 1) vetenskaplig forskning, max 100 000 kr, och 2) sociala ändamål, max 50 000 kr, bidrag till institutioner för vård och uppfostran av barn, för upplysning i nykterhetsfrågor med mera.

Från och med 2026 administreras fonden av SEB Stiftelser. Till ansökan.


C.F. Lundströms stiftelse administreras från 2026 av SEB Stiftelser Mer information
Mer information
Ansöksenast:
Beskedges:

1. Vetenskaplig forskning

  • Vetenskaplig forskning och publiceringsbidrag till gagn för landets industri eller jordbruk/skogsbruk med binäringar
  • Resebidrag inom Sverige eller utomlands delas inte ut
  • Stöd ges inte till medicinsk forskning
  • Maxbelopp för vetenskaplig ansökan är 100 000 kronor

2. Sociala ändamål

  • Bidrag ges till institutioner för vård och uppfostran av barn som behöver extrahjälp på grund av funktionsnedsättning, samt för utbildning i slöjder och näringar av allmännyttigt slag
  • Bidrag ges för upplysning i nykterhetsfrågor samt som stöd till drogbekämpning
  • Bidrag för resor utomlands delas inte ut
  • Bidrag delas inte ut för löpande kostnader, d v s där bidraget endast syftar till att för viss period täcka en återkommande kostnad
  • Bidrag ges endast till skolor, ungdomsgårdar och liknande föreningar eller organisationer
  • Maxbelopp för sociala ändamål är 50 000 kr

Bidrag för sociala ändamål kan ges till organisationer, föreningar eller motsvarande – inte till privatpersoner. Stiftelsen delar inte ut bidrag för att tillgodose enskilda behov, t.ex. stöd till personer i ekonomiskt trångmål. Observera att det är obligatoriskt att bifoga registreringsbevis eller dylikt, max ett år gammalt, som utfärdats av Skatteverket eller motsvarande myndighet om ansökan rör sociala ändamål (CFS2025). Utan bifogat registreringsbevis betraktas ansökan som ofullständig och avslås per automatik.

Upplysningar: Stiftelsen administreras av SEB Stiftelser. Kontakta SEB Stiftelser om du har frågor relaterade till det digitala ansökningsförfarandet. Om du däremot har frågor om stiftelsens ändamål, vänligen kontakta Åke Barklund.

Mer om Carl Frans Lundström, 1823–1917.