KSLA utlyser 500 000 kronor för forskning om äganderätten och de gröna näringarna – ansök senast 15 september 2026

UTLYSNING

KSLA:s utlysning ÄG2025 omfattar 500 000 kronor. Medel kan sökas för forskning om äganderätten och de gröna näringarna. Syftet med utlysningen är att öka kunskapen om äganderättens status i frågor av betydelse för de areella näringarna samt äganderättens koppling till en hållbar utveckling ur ekonomiskt, miljömässigt och socialt perspektiv. Medel kan sökas för lönekostnader, resor och forskningssamarbeten inom området. Vi ser gärna ansökningar från forskare med doktorsexamen liksom mer seniora forskare.


KSLA utlyser 500 000 kronor för forskning om äganderätten och de gröna näringarna – ansök senast 15 september 2026 Mer information
Mer information
Ansöksenast:
Beskedges:
Sökbartbelopp:
Totaltbelopp:

Syfte och inriktning

Syftet med utlysningen är att öka kunskapen om äganderättens status i frågor av betydelse för de gröna näringarna samt äganderättens koppling till en hållbar utveckling ur ekonomiskt, miljömässigt och socialt perspektiv. Medel kan sökas för lönekostnader, resor, seminarier och forskningssamarbeten inom området.

Exempel på ämnesområden är

• Internationella konventioners och EU-rättens inverkan på äganderätten i Sverige
• Äganderättens och ägaransvarets betydelse för utveckling av de areella näringarna och deras roll i en hållbar samhällsutveckling
• Miljöbalken ur ett äganderättsligt perspektiv
• Betydelsen av god förvaltning enligt förvaltningslagen och sociala normer för en fungerande äganderätt
• Äganderätt och ekonomiska incitament för tillhandahållande av olika ekosystemtjänster

Kriterier vid bedömning av ansökningar

Vi ser gärna ansökningar från forskare med doktorsexamen liksom mer seniora forskare.

Följande kriterier beaktas vid bedömning av ansökan

• Relevans i relation till ovan nämnda inriktningar
• Hypotes, syfte och mål
• Vetenskapligt nyhetsvärde och samhällsrelevans
• Material och metoder
• Kompetens
• Specificerad budget inklusive information om eventuell annan anslagsgivare
• Kommunikation till det omgivande samhället

Resor och förbrukningsmaterial inom rimlig nivå kan godkännas. Medel till vetenskaplig publicering beviljas inte. Det är viktigt att den sökande anger om medel sökts även från annan anslagsgivare för samma ändamål som ansökts hos KSLA.

Anslag beviljas inte retroaktivt; alltså inte för projekt, resor, aktiviteter e d, som påbörjats eller genomförts vid ansökningstidens utgång.

Mer information & Ansökan

Ansökan görs via anslagssystemet på denna länk. Klicka här för mer information.
När du registrerat ditt konto och loggat in kan du skriva in din ansökan samt bifoga pdf-bilagor.

Ansök senast den 15 september 2026. För frågor vänligen kontakta anslag@ksla.se

KSLA:s stiftelser finansierar utlysningen

Kungl. Skogs- och lantbruksakademien (KSLA) förvaltar ett flertal stiftelser. Donatorerna har angivit hur avkastningen ska användas. Gemensamt för stiftelserna är att de ska främja vetenskaplig forskning och utveckling inom de areella näringarna.

Utlysningen omfattar 500 000 kronor

För att på bästa sätt bidra till utvecklingen inom området har KSLA beslutat göra en utlysning inom äganderätt som omfattar tillgängliga medel från nedanstående stiftelser.

• Stiftelsen Carl-Gustaf och Viveka Åkerhielms minnesfond – 325 000 kr
• Stiftelsen Hem i Sverige-fonden – 175 000 kr