KSLA:s ungdomsutskott – för ett ungt perspektiv: Just nu söker vi nya medlemmar!

Ungdomsutskottet bidrar till att utveckla KSLA:s verksamhet genom att tillföra de perspektiv som kommer av att vara ung i Sverige idag. Välkommen att delta i någon av våra aktiviteter. Mer om Ungdomsutskottet och våra aktiviteter hittar du här!


Just nu söker Ungdomsutskottet unga personer som vill engagera sig i utskottets verksamhet under nästa år och gärna ytterligare ett eller två år. Utskottet vänder sig primärt till unga praktiker och akademiker, dvs. ni som studerar eller nyligen avslutat en utbildning inom ämnen som ryms inom de areella näringarna.

Utskottet har ett par återkommande aktiviteter, ett Mentorskapsprogram och en Caseutmaning. Ungdomsutskottet arrangerar också aktiviteter kring kompetensförsörjning inom området samt seminarier, poddar och samtal om aktuella frågor som rör de areella näringarna.

Välkommen med frågor till utskottets ordförande Carolyn Glynn

Vi ser fram emot din intresseanmälan, senast den 17 november!  

————————————————————————————————————-

Ungdomsutskottet – för kompetensförsörjning och utveckling inom de areella näringarna

KSLA samarbetar gärna med företag och organisationer för att stärka utveckling och kompetensförsörjning inom de gröna näringarna. Vi söker till exempel långsiktig finansiering av Mentorskapsprogrammet för att kunna erbjuda viss reseersättning till deltagarna.

Vill du bidra med idéer och kunskaper till Ungdomsutskottets verksamhet eller har du frågor om utskottets aktivteter kontakta i så fall akademigeolog Elin Mellqvist, 08-5454 7716.

En miljon ur Stiftelsen SLO-fonden för forskning om mekanisering och arbetsmiljö inom skogs- och jordbruk

Ansökan senast 1 april: En miljon till anslag för forskning om ändamålsenlig mekanisering och byggnadsverksamhet inom jord- och skogsbruket.

Skogshushållning i forskningen och för näringen

12/3: Skogsavdelningens våröverläggning handlar om skogshushållning, samlingsbegreppet för de kunskapsområden som har direkt bäring på brukandet av skog. Historiskt var det den akademiska benämningen…

Säker mat genom samarbete och smittskydd – vilken roll har veterinärmedicinen spelat för utvecklingen inom lantbruket?

3/3: Seminariet belyser vilken roll veterinärmedicinen har spelat under 1900-talet för utvecklingen inom lantbruket av säker mat och smittskydd.

Hur fungerar KSLA:s remissarbete?

5/3: KSLA:s forskningsutskott arrangerar ett rundabordssamtal för att diskutera frågan om akademiens remissarbete. För särskilt inbjudna.