KSLA:s ungdomsutskott 10 år 2026 – för ett ungt perspektiv inom de areella näringarna

Ungdomsutskottet bidrar till att utveckla KSLA:s verksamhet genom att tillföra de perspektiv som kommer av att vara ung i Sverige idag. Mer om Ungdomsutskottet och våra aktiviteter hittar du här!


KSLA:s Ungdomsutskott vänder sig till unga praktiker och akademiker, dvs. ni som studerar eller nyligen avslutat en utbildning inom ämnen som ryms inom de areella näringarna. I år fyller vi tio år!

Mentorskapsprogrammet 2026/27 drar snart igång – besked kommer snart om du har blivit antagen.

Ungdomsutskottet arrangerar aktiviteter i aktuella frågor inom de areella näringarna i form av seminarier, samtal, poddar och artiklar. Årets Caseutmaning arrangeras nästa gång 9–10 oktober 2026.

Vill du veta mer om Ungdomsutskottet eller engagera dig i verksamheten är du välkommen att kontakta utskottets ordförande Carolyn Glynn eller mejla in din intresseanmälan.

————————————————————————————————————-

Ungdomsutskottet – för kompetensförsörjning och utveckling inom de areella näringarna

KSLA samarbetar gärna med företag och organisationer för att stärka utveckling och kompetensförsörjning inom de gröna näringarna. Vi söker till exempel långsiktig finansiering av Mentorskapsprogrammet för att kunna erbjuda viss reseersättning till deltagarna.

Vill du bidra med idéer och kunskaper till Ungdomsutskottets verksamhet eller har du frågor om utskottets aktivteter kontakta i så fall akademigeolog Elin Mellqvist, 08-5454 7716.

Inbjudan till sensommarmingel

Sensommarmingel för akademiens ledamöter, välkomna!

KSLA utlyser 500 000 kronor för forskning om äganderätten och de gröna näringarna – ansök senast 15 september 2026

Ansökningsperiod 25/6–15/9: KSLA:s utlysning ÄG2026 omfattar 500 000 kronor och stödjer forskning om äganderätten och de gröna näringarna.

Anslag till stipendier, projekt och publicering – ansök senast 15 september 2026

Ansökningsperiod 25/6–15/9: Utlysning GFS 2026, totalt 6,5 miljoner kr, till projekt, stipendier och resestipendier samt bokprojekt och populär publicering.

Inför höstens klimat- och biodiversitetmöten – har de internationella miljöförhandlingarna börjat närma sig pension?

Vad kan vi förvänta oss av de internationella förhandlingarna på miljöområdet?