Välkomna till ett seminarium i samarbete med SVA som handlar om hur vi bäst kan anpassa vår animaliedjurhållning till ett förändrat klimat.
Deltagare från myndigheter och näring presenterar och diskuterar olika aspekter på detta. Slutsatserna från diskussionerna kommer att så långt som möjligt föras in i de handlingsplaner för klimatanpassning som deltagande myndigheter ska presentera i början av 2017.
Seminariet vänder sig till alla som har ett intresse av hur klimatet kan komma att påverka svensk djurhållning och hur vi kan anpassa oss därefter.
Den som vill lära sig mer om hur jordbruket kan anpassa sig till klimatförändringarna kan också anmäla sig till KSLA-seminariet den 29 september ”Klimatanpassning för säkrad livsmedelsproduktion – globalt och nationellt”.
För mer information och program, se ovanstående PDF-inbjudan.
1/6: Syftet med KSLA:s mentorskapsprogram är personlig utveckling för både mentorer och adepter genom utbyte av kunskap, erfarenheter och framtidsspaningar!
1/6: Syftet med KSLA:s mentorskapsprogram är personlig utveckling för både mentorer och…
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och ligger till grund för KSLA:s vidare arbete med AI.
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och…
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…
Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.