Smittskyddsarbetet har utvecklats över lång tid och har genom en serie medicinska genombrott bidragit till att öka såväl djurens hälsa som människors livsmedelstrygghet. Det här seminariet tar upp smittskyddets utveckling under 1900-talet i relation till samhällsutvecklingen i stort. Även nutida och framtida utmaningar för smittskyddsarbetet kommer att diskuteras.
Under 2025 firade veterinärmedicinen i Sverige 250 år. Det här seminariet inleds med en gemensam föreläsning av veterinären och smittskyddshistorikern Folke Cerenius och agrarhistorikern Carin Martiin. De belyser smittskyddets utveckling under 1900-talet i takt med medicinska genombrott och framväxande statlig planering samt jordbruket och mjölkproduktionen utveckling i relation till smittskyddet och samhällsutvecklingen i stort.
En panel diskuterar nutida och framtida utmaningar för smittskyddsarbetet. Panelen är sammansatt för att belysa smittskyddets roll i samhället idag ur olika perspektiv och sätta det svenska arbetet med djursmittskydd i ett internationellt perspektiv.
KSLA:s kommitté om smittsamma djursjukdomar har arbetat under tre år och letts av generaldirektör Ann Lindberg. Flera smittsamma djursjukdomar har under dessa tre år drabbat Sverige och Europa; utbrottet av afrikansk svinpest i Fagersta 2023, blåtunga i södra och sydvästra Sverige 2024 och mul- och klövsjuka i Tyskland, Ungern och Slovakien 2025. Vid detta seminarium, kommitténs sista, belyser experter vilken roll veterinärmedicinen har spelat under 1900-talet för utvecklingen inom lantbruket av säker mat och smittskydd.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute to meeting global food demand as production environments become more variable and constrained.
20/10: This symposium highlights integrating advances in science and breeding can contribute…
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med stopp vid Stora Skuggan, Experimentalfältet, Bergianska trädgården och KVA.
7/5: Resan går till Djurgården och Kungliga nationalstadsparken, förbi Stockholms universitet med…
Juli 2027: Välkommen till vandringskurs i Jämtland, när fjällen blommar som vackrast.
6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj i Uppsala och har Kunskap för motståndskraft som övergripande tema.
6/5: Årets upplaga av Folk och Forskning äger rum den 6 maj…