Sedan några år tillbaka samarbetar KSLA med Axfoundation i ”Antibiotikaplattformen – från gård till gaffel”. Syftet är att genom det gemensamma arbetet bidra till ett framgångsrikt arbete mot antibiotikaresistens.
Endast för akademiens ledamöter
I KSLA finns många ledamöter med stor kompetens och kunskap inområdet antibiotika och AMR i animalieproduktionen. I omedelbar anslutning till seminariet ”Drivers for Change”, som hålls på förmiddagen den 5 december, arrangerar vi en intern workshop vars ändamål är att identifiera de frågor och delområden där KSLA kan bidra bäst och som därför bör aktualiseras i plattformsarbetet.
Vi hoppas att flera av er har möjlighet att delta i denna framåtsyftande workshop – vi vill veta vad ni tycker att vi ska arbeta vidare med inom ramen för plattformssamarbetet! Vilka frågor kring antibiotika och AMR behöver diskuteras och lyftas i samarbetet? Hur gör vi det på bästa sätt?
Mer om vad KSLA gör på området.
Den 5 december kl 10–13 anordnar plattformen på KSLA seminariet ”Drivers for Change – Efforts to decrease inappropriate use of antibiotics in animal production”. Seminariet kommer att ge en överblick över läget i ett internationellt perspektiv med konkreta exempel från arbetet i Thailand och från svenska importörer.
8/4: Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna och möjligheterna inom lantbruk och matproduktion? Är du i slutet av din utbildning, nyutexaminerad eller precis i början av din karriär? Då får du inte missa detta panelsamtal med KSLA:s Ungdomsutskott.
8/4: Vill du veta vilken kompetens som krävs för att möta utmaningarna…
9/4: Skogarna bär berättelser om tusentals år av mänskligt liv i de landskap som nu utgör Sverige men vem håller samman historien om skogarnas betydelse för Sverige?
9/4: Skogarna bär berättelser om tusentals år av mänskligt liv i de…
5/3: EU:s Horisont Europa kan sägas vara världens största sammanhållna forsknings- och innovationsprogram, en intressant möjlighet för svenska aktörer i de areella näringarna.
5/3: EU:s Horisont Europa kan sägas vara världens största sammanhållna forsknings- och…
Presentation av delbetänkandet och arbetet framåt För akademiens ledamöter
Våren 2024 tillsattes 2024 års skogspolitiska utredning. Göran Örlander utsågs till utredare…