Den globala utmaningen framöver består i att bättre hushålla med resurserna – genom att bruka utan att förbruka. Allt hänger ihop och de olika utmaningarna kan inte lösas separat. Hur får vi grepp om denna problematik, särskilt om de förändringar som behövs inom jordbruket inom ganska snar framtid?
För ledamöter i Rifo och KSLA.
Seminariet har sin utgångspunkt i en nyligen publicerad KSLA-rapport, som belyser den globala resursförbrukningen, inklusive förbrukningen av fossil energi, i ett brett perspektiv. En viktig del är behovet av förändringar i jordbruket, som framöver måste klara av att producera mer livsmedel på ett mer klimatsmart sätt utan att ta i anspråk ny mark.
Under seminariet diskuteras en rad åtgärder för att föra resursanvändningen mot både större effektivitet och hållbarhet. Behöver det bli dyrare att utnyttja naturen, vilka incitament behövs för att minska svinn och överkonsumtion samt är det möjligt att styra konsumtionen mot större hållbarhet?
Mer info: akademigeolog Elin Mellqvist, 08-5454 7716.
1/6: Syftet med KSLA:s mentorskapsprogram är personlig utveckling för både mentorer och adepter genom utbyte av kunskap, erfarenheter och framtidsspaningar!
1/6: Syftet med KSLA:s mentorskapsprogram är personlig utveckling för både mentorer och…
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och ligger till grund för KSLA:s vidare arbete med AI.
16/6: Seminariet fokuserar på vilka omvälvande utvecklingssteg vi ser framför oss och…
September: Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med sex nyskrivna artiklar som kommenterar originaltexten.
September: Samtal om KSLA:s senaste nytryck: Swederus jaktbok från 1832, kompletterad med…
2–3/10: Konstruktiva samtal och hållbara lösningar handlar Caseutmaningen om i år.